Kooli ja ettevõtjate ühistöö kannab vilju

16. okt. 2020 Hille Lillemägi Võrumaa KHK puidutöötlemise ja mööblitootmise kompetentsikeskuse Tsenter turundusjuht - Kommenteeri artiklit
Koolituse lõputööks valmistas iga meeskond nukumaja, mida tuli kursuslastele esitleda.

2. oktoobril said Võrumaa kutsehariduskeskuse kompetentsikeskuse Tsenter tunnistuse 17 õppurit, kes lõpetasid puiduvaldkonna esmatasandi juhtide aastase koolitusprogrammi. Ainulaadse koolituse panid kokku kutsekool ja ettevõtjad Kagu-Eesti puiduklastrist.

Koolitusel osalenud andsid programmile väga kõrge hinnangu – 4,7 punkti 5-st. Projektijuht Astrid Org sõnas, et selline hinnang näitab koolituse vajalikkust. „Mitmed inimesed, kes koolitusele tulid, tunnistasid, et on iseõppijad ja pole varem koolitustel käinud, eriti sellisel, mis on suunatud esmatasandi tootmisjuhtidele,“ rääkis Org. Kuid õppijaiks olid mitte ainult esmatasandi juhid, vaid ka väikeettevõtjad, kes täidavad töökohas mitmesuguseid ülesandeid. „Arvan, et elulisus oli edu üks võtmetest,“ oletas Org.

Tööandjate toetav hoiak

Projektijuht hindas väga oluliseks ka tööandjate suhtumist. Nemad pidid oma töötajad keset pingelist tootmisprotsessi kaheks-kolmeks päevaks kuus ära lubama. „Nende toetuseta poleks inimesed saanud koolitusele tulla või oleks neil olnud pärast töö juures nii palju probleeme, et nad poleks tahtnud tulla,“ rääkis Org. Just tööandjate tõrjuvat hoiakut oli ta kõige rohkem kartnud, sest koroona tõttu venis õppeaasta pikemaks – planeeritud oli lõpetada juunis, aga lõpupeoni jõuti alles oktoobri alguses.

Viimasel koolipäeval toimunud lõpupeol esitlesid õppurid nukumaju. Org selgitas, et koolitus oli suunatud puiduvaldkonna inimestele ja esimesed moodulid käsitlesid inimestega töötamist, suhtlemist, töökorraldust, ohutustehnikat ja seadusi, kuid puiduga polnud ükski seotud. Seepärast anti viimases moodulis kõikidele osalejatele võimalus teha koos meeskonnaga üks toode. Sellesse moodulisse oli põimitud ka juhtimise teema – valmistada meeskonnaga üks toode ideest kuni lõppteostuse ja esitluseni.

Meeskonnad hakkasid oma ideid arendama juba märtsis. Kõik majad tulid väga erinäolised ja erikonstruktsiooniga, ette oli antud vaid teema – nukumaja, materjal ja umbkaudsed mõõtmed. „Majad said väga vahvad ja on juba leidnud kohad lasteaedades,“ ütles Org. Meeskonnad ise valisid, kellele oma maja kinkida. „Ma arvan, et rõõmu kogesid nii inimesed, kes seda tegid ja kes neid juhendasid kui ka lapsed, kes majadega mängima hakkavad,“ lausus projektijuht.

Programm võib areneda õppekavaks

„Töökohapõhine õpe on kõige otsesem viis toetada ettevõtjaid,“ sõnas Astrid Org. Koolitus oli nii ettevõtjatele kui ka õppuritele tasuta ja riiklik õppekava võimaldaks seda samamoodi pakkuda. Praegu on sel õppel Euroopa Liidu Erasmus+ projekti toetus ning peapartner on Saksa-Balti kaubanduskoda. Need kogemused võiksid jätkuda, arvas projektijuht.

Septembris alustas uus õpperühm, kus on nii väike- kui suurettevõtete esindajad, on alustajad ja kogemustega inimesed, kellelt on ka korraldajail õppida. „Kõik osavõtjad ongi mingil määral juba eksperdid – nii et koolituse üks mõte on ka ekspertteadmisi omavahel jagada,“ rääkis Org.


Tsenter on Võrumaa kutsehariduskeskuse puidutöötlemise ja mööblitootmise kompetentsikeskus, mille tegevus on suunatud puidu vääristusastme suurendamisele ning oskusteabe pakkumisele, et luua tingimused ettevõtete innovatsiooniks ja rahvusvahelise konkurentsivõime tõstmiseks.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!