„Edu ja tegu“ tunnustas neljandat korda tublimaid

13. nov. 2020 Sirje Pärismaa toimetaja - Kommenteeri artiklit
Erika Veide, Kristi Ploom, Lisett Sigur, Oliver Sild, Kaisa Kumpas, Mart Laidmets, Lotta-Lorette Kalmaru, Karl Juhan Kangur, Silja Enok, Triin Ariva, Kertu Liebert. Foto: Robi Zuts

Haridus- ja teadusministeeriumi ettevõtlusõppe programmi „Edu ja tegu“ tunnustuskonkursi laureaadid kuulutati tänavu välja virtuaalsel konverentsil „Ennast juhtiv ja väärtust loov noor ei ole imeloom!“. Viie kategooria parimad ja nominendid olid siiski kutsutud ERM-i, laureaadid said küünarnukimüksu HTM-i asekantslerilt Mart Laidmetsalt ja lillekimbu programmijuht Kristi Ploomilt.

„Minu kooliajal 1980-ndatel peeti ettevõtlikku vaimu ohtlikuks ja ettevõtlikkust nimetati hangeldamiseks,“ meenutas kantsler Mart Laidmets oma tervituskõnes ja avaldas rõõmu, et nüüd tunnustab riik kõige ettevõtlikumaid galal ja igal endast lugupidaval koolil on õpilasfirmad. Ka ministeerium on sellest õppinud ja püüab olla uuendusmeelne.

Aasta ettevõtlusõppe edendaja tiitli pälvis Põltsamaa ühisgümnaasium, kus on ettevõtlikkuse arendamine olnud üks arengusuundasid juba aastaid. Näiteks lõimitakse ettevõtlusõpet I kooliastmes üldõpetusse, 5. klassis alustatakse valikainega „Ettevõtlik noor“ ning luuakse minifirmasid. Gümnaasiumis on ettevõtlusõpe liikunud aga uuele tasemele, seal tegutses programmi „Edu ja tegu“ koolituse läbinud õpetajate ergutusel mullu viis õpilasfirmat. Tähelepanuväärne on ka KESA kursus, mis hõlmab karjääriõpetust, ettevõtlust, suhtlemispsühholoogiat ja projektitööd.

Kooli nimel auhinda vastu võtnud projektijuht Kertu Liebert ütles, et märkamine teeb rõõmu. Kuid seda rohkem peab pingutama, uuendustega tuleb edasi minna.

„Ettevõtlik noor on hakkaja ja tal peab olema tahtmine teha,“ lausus Liebert. „Kahjuks on rohkem mittehakkajaid, keda tuleb motiveerida, aidata, et nad näeksid, et keskkond toetab. Et isegi kui nad ei oska, julgeksid proovida.“

Ettevõtlikkuse põhjused igaühe sees

Aasta ettevõtlikuks õpetajaks valitud Silja Enok Vändra gümnaasiumist rääkis, et tema kuuendas klassis on enamik õpilasi ettevõtlikud.

„Kui nendega alustasime, oli esimeses klassis kaks silmaga nähtavat ettevõtlikku last,“ meenutas Enok. „Aga praegu on kõik omal moel ettevõtlikud. Sellist õpilast, kelle kohta saaks öelda, et ta on täiesti passiivne, polegi olemas. Põhjus, miks keegi on ettevõtlikum, tuleb inimese seest. Mõni avaneb hiljem, see hetk tuleb ära tabada.“

Silja Enok õpetab ettevõtlust oma kooli algklassidele, loodud on juba mini-minifirmadki.

„Neljanda klassiga on pisut vara alustada, oleme tegutsenud kuuendikega, eelmisel aastal ka viienda klassiga. Nad väga ootavad seda hetke,“ rääkis Enok, kes jagab oma kogemusi ka teistele õpetajatele JA Eesti programmi „7 sammu“ metoodikuna.

Aasta ettevõtlusõppe mentoriks valiti Triin Arva, kes on Saare arenduskeskuse ettevõtluskonsultant ja Leisi kooli õpetaja. Ta on maakonnas noorte ettevõtlikkuse tegemisi vedanud kümme aastat ja teeb kõik, et noorte elu oleks äge. Arva korraldab kogu õppeaasta vältavat üritust „Saaremaa päike“, mis tipneb äriideede konkursiga.

„Tunnustus näitab, et teen õiget asja,“ lausus Triin Arva. „Ma tunnen, et tahan seda teha, teen kirega ja see läheb teistelegi korda.“

Arva hinnangul on ettevõtlikul noorel tahe ja julgus, ta suudab oma mõtted ellu viia ja teisigi kaasata.

„Mina pole kohanud mitteettevõtlikke noori,“ ütles Arva. „Kõige tähtsam on anda võimalus ja uskuda neisse, sest kõigil on häid ideid. Õpetaja peab suutma vaadata õpilaste ideid nende silmadega.“

Tunnustus viib edasi

Aasta ettevõtliku õppija tiitli pälvis õpilasfirma EHA (Kaisa Kumpas, Lotta-Lorette Kalmaru, Lisett Sigur, Oliver Sild ja Karl Juhan Kangur) Tallinna 21. koolist.

Juhtmevabu ja sisseehitatud USB-pordiga disainlampe tootev EHA on valitud Eesti parimaks õpilasfirmaks ja pälvinud tunnustuse Euroopa konkursil. Lambid on loodussäästlikud, noored kasutavad ära mööblitööstuste väärispuidu ülejääke. Õpilasfirma programmi lõppedes lõid noored oma ettevõtte ja tegutsevad juba rahvusvahelisel tasandil.

„Me ei alustanud eesmärgiga saada auhindu ja tunnustusi, aga tunnustust on ikka hea meel saada,“ rääkis firma turundusjuht Lotta-Lorette Kalmaru. „See annab motivatsiooni edasi liikuda ja omakorda teisi motiveerida. Tegutseme sama seltskonnaga edasi. Tükike EHA-st on meis alati olemas. Plaan on jätta firma tööle ka siis, kui oleme kõrgkoolis. Eesmärk on kasvatada sellest Eestis tuntud ja austatud valgustiettevõte. Minu ümber on kõik ettevõtlikud noored. Näen palju ambitsioonikaid inimesi, ettevõtlikkus avaldub mitmel moel.“

Ettevõtlusõppe programmi aasta tegijaks valiti haridus- ja noorteameti peaspetsialist Erika Veide, kes on olnud ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe lõimija üldharidusse. Ta on loonud ettevõtluspädevuste seminaride sarja õpetajatele, töötanud välja lõimitud ainekava kolmandale kooliastmele ning koordineerib õpetajate koolitusprogrammi.

„Loodan, et saan sellest tunnustusest jõudu,“ lausus Erika Veide. „Mul on nii vinged kaaslased, olen palju ahhaasid kogenud. Need ahhaad on minu jaoks väga tähtsad.“

Ettevõtlusõppe programmi „Edu ja tegu“ raames tunnustati ettevõtlusõpet edendavaid inimesi ja meeskondi neljandat korda.


Ministri tänukirja said Paide Hillar Hanssoo põhikooli karjääriõppekoordinaator Kersti Laastau, Puhja kooli õpetaja ja loovjuht Ülle Närska ning Porkuni kooli kodunduse õpetaja Mairi Luik, JA Alumni Estonia juhatuse esimees Maria Palk, Henri Pihelgas ja Ats Oskar Laansalu Tallinna Mustamäe gümnaasiumist, Frank Karro ja Sandra Sepp Tartu kutsehariduskeskusest, Valga gümnaasiumi õpilasfirma Loodus tegijad Merili Treufeldt, Erika Rääk ja Kristel Koger, Põlva gümnaasiumi õpilasfirma Mängutasku tegijad Kristiina Reinok, Evelin Arulepp ja Indra Liz Nemvalts ning Hugo Treffneri gümnaasiumi OÜ Münt Healthcare’i eestvedajad Marilin Berg, Märten Kala, Aksel Joonas Reedi ja Eva Maria Ilves.


„Ettevõtliku kooli“ edulugude konkursi laureaadid

Virtuaalsel konverentsil „Ennast juhtiv ja väärtust loov noor ei ole imeloom!“ kuulutati välja haridusprogrammi „Ettevõtlik kool“ edulugude konkursi „Õppimine on põnev!“ laureaadid.

Tänavusele edulugude konkursile esitati 111 edulugu, millest komisjon valis välja 12 parimat. Parimad lood kuulutati välja neljas kategoorias.

Parima koostööteo kategoorias pälvis esikoha Rakvere gümnaasiumi filmifestival, mille ajalugu ulatub 2000. aastate algusesse. Koolisisene miniatuurne festival on kasvanud üle riigi tuntud omanäoliseks elamuste nädalaks, millele otseülekande vahendusel elab kaasa tuhatkond filmisõpra.

Teise koha pälvis Vändra gümnaasiumi projekt „OÜ Valley ettevõtlusõpe“ ja kolmanda koha Paide Tähepai lasteaia projekt „Väärtused läbi meie tegude“.

2P (parimate praktikate) kategoorias oli parim Rakvere Rohuaia lasteaia „Kaubatänav“, mis sai alguse käigust ettevõtluskülla. Tänu Lääne-Viru arenduskeskusele sai ka lasteaeda „Minu raha“ mängukomplekt. Mängimiseks sisustati lasteaias tühi ruum Rohuaia kaubatänavaks.

Teise koha pälvis Mooste mõisakooli projekt „Kõndimisnädal“ ja kolmanda Sillamäe Vanalinna kooli projekt „Rebasesaba juga“.

Noorte algatuse kategoorias sai esikoha Kohtla-Järve Järve kooli „Veloabi“. Õpilane Lauri töötas loovtööna välja veloabi teenuse. Väljakutsele jõudes remondib Lauri ratta kohapeal ära või viib enda töökotta. Koostöös kohaliku omavalitsuse sotsiaalosakonnaga saab ta toimetada abivajajateni toidu, postipaki.

Teise koha pälvis Räpina ühisgümnaasiumi projekt „Esinemisoskus kogu eluks“ ja kolmanda koha Põltsamaa ühisgümnaasiumi projekt „Asjad, millest keegi ei räägi“.

Ettevõtliku haridusteo kategoorias oli esimene Põltsamaa ühisgümnaasiumi „TPN ja Helena Nõmmik“.

Kooli huvijuhi Helena Nõmmiku eestvõttel loodi õpilaskogu ka nooremas kooliastmes: TPN ehk Tegusad Põltsamaa Noored.

Teise koha pälvis Paide Hillar Hanssoo põhikooli projekt „Tantsuetendus“ ja kolmanda Tabasalu Tibutare lasteaia projekt „Sipsikud tahavad ja suudavad elevanti toita“.

Üllatajate kategoorias pälvisid tunnustuse kolme kooli edulood: Haapsalu Viigi kool – Andrus Kivirähki „Vapper Keefir“; Noarootsi kool – „Projektõpe Noarootsi koolis“ ja Rakke kool „Üllatusi täis sünnipäev isadega“.

Publiku lemmikuks tunnistati Räpina ühisgümnaasiumi projekt „Esinemisoskus kogu eluks“.

Edulugude konkurssi „Õppimine on põnev!“ korraldab haridusprogramm „Ettevõtlik kool“ 2008. aastast. Siht on soodustada haridusasutustes ettevõtlikku õpet ning ärgitada edulugude kaudu ka teisi koole ja lasteaedasid leidma nutikaid lahendusi.


Ettevõtlusõppe programmi „Edu ja tegu“ toetab Euroopa Liidu Euroopa sotsiaalfond.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!