Uus veebiportaal holokaustist Eestis

29. jaan. 2021 Eesti Mälu Instituut - Kommenteeri artiklit
Eesti Mälu Instituudi veebilehel nazivictims.ee on hulgaliselt mälestusi, lugusid, fotosid jm ajalooallikaid holokausti käsitlemiseks koolides. Fotod: Eesti Mälu Instituut

Digiajastu tõsine väljakutse on edastada kvaliteetset informatsiooni, mis oleks usaldusväärne ning internetist kergesti leitav. Üks valdkond, mille kohta öeldu kehtib, on holokaust. Piirdudes vaid Eestiga, võib küll igasuguse kahtluseta öelda, et selles vallas on aastate jooksul palju ette võetud ja ka saavutatud, kuid veel on pööratud vähe tähelepanu holokausti ajaloo vahendamisele elektroonilises keskkonnas.

Teemakohast infot üldisemas plaanis on veebis muidugi palju, kuid sellise tundliku teema puhul on eriti oluline teabe korrektsus. Eriti keerulises olukorras on õpetajad, kui nad peavad suunama õpilasi usaldusväärsete allikate juurde. Nõudlus usaldusväärse teabe järele on kasvanud eriti koroonapandeemia ajal, kuna vahetu suhtlemise võimalused on olnud piiratud.

Eesti Mälu Instituudis lepiti mõni aastad tagasi kokku veebiportaali loomises, mis käsitleks nii holokausti kui ka muid Saksa okupatsiooniperioodi repressioone Eestis. Sihtgrupina nähti kõige laiemat huviliste ringi Eestis, aga eriti õpetajaid, üliõpilasi ja gümnasiste ning samuti huvilisi teistes riikides.

Praeguseks on portaalis „Holokaust okupeeritud Eestis 1941–1944“ (https://nazismvictims.ee/) kõigile huvilistele kättesaadavaks tehtud lühiülevaade Saksa okupatsiooniperioodi repressioonidest, keskendudes holokaustile ja romade (mustlaste) genotsiidile.

Lisaks on sealt võimalik leida kaardirakendusega seotud detailsed kirjeldused ja andmestik juutide ja mustlaste hukkamispaikade ning kinnipidamiskohtade kohta Eestis. Enne seda ei olnud võimalik sellist kompleksset teavet ühest allikast leida. Praeguse seisuga on portaalis avaldatud materjalid küll ainult eesti keeles, kuid alanud aasta jooksul tõlgitakse need haridus- ja teadusministeeriumi toel ka vene ja inglise keelde.

Üksikasjalikuma ülevaate nii sõnas kui pildis saab juba praegu Klooga memoriaalist. Seoses Klooga massimõrva 75. aastapäevaga koostati 2019. aastal veebinäitus Klooga massimõrvast ja memoriaalist, mille aluseks oli Eesti ajaloomuuseumi 2013. aastal Kloogal valminud välinäitus. Nüüd on veebinäitus liidetud uue portaaliga, mille arendustöödega alustati möödunud aastal haridus- ja teadusministeeriumi toetusel. Lisaks näitusele viib portaal oma külastajad emotsionaalsele videotuurile läbi memoriaali.

Tulevikus soovitakse portaali lisada nii lühemaid kui pikemaid ülevaateid ja käsitlusi holokausti ning Saksa repressioonide kohta üldiselt Eestis, aga samuti detailisemaid käsitlusi ja kirjeldusi üksikutest hukkamiskohtadest ja vangilaagritest, mälestusi ja intervjuusid. Kavas on lisada ka uusi videoid memoriaalidest ja muudest holokaustiga seotud paikadest.

Esimeses järjekorras lisatakse portaali holokaustis mõrvatud Eesti juutide nimekiri ning põhjalik käsitlus nende saatusest. Eesti juutide hävitamisest holokausti käigus sakslaste okupeeritud Eestis möödub tänavu 80 aastat.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!