Eesti suurimad ülikoolid ja teaduspargid ühinevad teadmismahuka ettevõtluse toetamiseks

10. märts 2021 - Kommenteeri artiklit
Tartu ülikooli arendusprorektor Erik Puura, Tallinna tehnikaülikooli ettevõtlusprorektor Sven Illing,  teadus- ja ärilinnaku Tehnopol juhatuse liige Indrek Orav, Tartu teaduspargi juhatuse liige Andrus Kurvits.

Tartu ülikool, TalTech, Tehnopol ja Tartu teaduspark panid seljad kokku, et toetada teaduse siiret ettevõtlusesse. Allkirjastatud koostöömemorandumiga lepiti kokku ühine prioriteet luua pika arengutsükliga teaduspõhise ettevõtluse arengut toetav platvorm. Sellega suurendatakse Eesti majanduse lisaväärtust ja lahendatakse globaalseid probleeme.

Möödunud aasta oli keerulistest oludest hoolimata iduettevõtetesse investeerimise poolest rekordiline – Startup Estonia andmetel investeeriti idufirmadesse kokku 440,9 miljonit eurot. Sellest summast jagus teadmismahukatele iduettevõtetele napilt 15%, millest lõviosa moodustas Skeleton Technologiesi 41 miljoni eurone investeering. Hoolimata tagasihoidlikest arvudest Eestis, keskenduvad lähiregioonide investeerimiskeskkonnad ja tõukefondid üha enam teadmismahukate ettevõtete toetamisele, sest neis nähakse suurt potentsiaali Euroopa konkurentsivõime tõstmiseks.

Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol juhatuse liikme Indrek Orava sõnul on Eestis sellel probleemil mitu juurpõhjust. Esiteks soovivad investorid, et investeering võimalikult kiiresti kasumit teenima hakkaks. Teadmismahukad ettevõtted vajavad aga turule sisenemiseks pikemat ettevalmistusperioodi ning jõuavad kasumi teenimiseni teistest iduettevõtetest hiljem. Teiseks investeeritakse enamasti äridesse, mida hästi mõistetakse ja milles omatakse kogemust. Teadmismahukatesse ettevõtetesse investeerimise kogemust on Eestis aga vähe.

„Teadmismahukatel ettevõtetel on suur potentsiaal lahendada globaalseid probleeme ja seetõttu on hädavajalik juurpõhjustega tegeleda. Koostöös loodav platvorm aitab teadmismahukatel tiimidel oma lahenduse sisu ja selle äriline potentsiaal arusaadavaks teha, õigete kontaktideni jõuda ja raha kaasata,“ selgitas Orav.

„Tartu ülikool on seadnud endale eesmärgiks aidata aktiivselt kaasa Eesti majanduse lisandväärtuse tõstmisel. Me näeme, et teadmismahukad ettevõtted on need, kes sellesse kõige efektiivsemalt panustada saavad,“ kommenteeris TÜ missiooni arendusprorektor Erik Puura. „Ülikoolid üksi ei suuda kahjuks kõiki teadmismahukate ettevõtete arendustsükleid toetada, seepärast hindame kõrgelt teadusparkide tuge,“ rõhutas Puura algatuse väärtust kommenteerides. 

Tervet Eestit hõlmava õmblusteta koostöömudeli tekkimise vajadust selgitab Tartu teaduspargi juhatuse liige Andrus Kurvits olemasolevate protsesside aegluse ning sihtfinantseerimise puudumisega. „Tartu linn ja ülikool koos teiste asutajatega on meid toetanud igakülgselt, kuid teame, et pannes seljad kokku TalTechi ja Tehnopoliga, saame luua uue sünergia läbimurdeliste innovatsioonide tekkimiseks ja nende arengu toetamiseks,“ tõi Kurvits esile teadusparkide rolli olla sillaks eri osapoolte, teadlaste, ettevõtete, investorite ja klientide vahel.

Tehnikaülikooli ettevõtlusprorektori Sven Illingu sõnul on TalTechi kui ettevõtliku ja uuendusmeelse ülikooli eesmärk muuta Eesti majandus kõrgtehnoloogilisemaks ja sellega konkurentsivõimelisemaks. „Näeme, et teadmismahuka ettevõtluse arenguks on Eestis olnud puudu nii tugimeetmetest kui sobiva profiiliga mentoritest ja investoritest. 95% Eesti teaduspõhistest ettevõtetest on tulnud tehnikaülikooli ja Tartu ülikooli teaduse baasilt. Otsustasime kahe ülikooli ja nende asutatud teadusparkide jõud ühendada, et pakkuda süvatehnoloogia iduettevõtetele vajalikku tuge ja toetavaid innovatsioonivõrgustikke.

Ma usun, et Eestil on võimalus muutuda teadmismahuka ettevõtluse poolest maailmas sama edukaks kui meie enamjaolt tarkvarapõhised iduettevõtted.“

Teadmismahukate ettevõtete toetamiseks allkirjastasid ülikoolid ja teaduspargid ühise koostöömemorandumi. Selle alusel töötatakse välja ühtne ja pikaajaline mehhanism teadmismahukate meeskondade tekkimise ja arengu toetamiseks, et aidata jõuda neil kiiremini turu- ja investorvalmiduseni.

Memorandumi osapooled käivitasid sügisel ka katseprogrammi „Põhjanael“, mille eesmärk on toetada teadmismahukate tehnoloogiate äriks muutmist. „Põhjanaelas“ osalevad meeskonnad läbivad üheksakuuse programmi, et õppida kogenud mentorite tiimi toel selgeks teadmismahuka äri alused. Eesmärk on luua uudne koostöömudel ning jagada kogukonnaga saadud õppetunde.

Skandinaavia ühe suurima teadus- ja ärilinnaku Tehnopol eesmärk on aidata kaasa maailmatasemel tehnoloogiaettevõtete tekkele ja kasvule Eestis ning toetada nende laienemist välisturgudele. Selleks pakutakse terviklikku lahendust ärikinnisvarast kuni vajaduspõhiste äriarendusteenusteni kolmes fookusvaldkonnas: tark linn, rohetehnoloogia ja tervisetehnoloogia. 

SA Tartu Teaduspark on juba 28 aastat tehnoloogia- ja teadusmahuka ettevõtluse kodu. Tartu teaduspargi kui innovatsiooni tugistruktuuri missioon on teadus- ja tehnoloogiamahukate ettevõtete tekke, arendamise ning tegevuse toetamine, pakkudes infrastruktuuri- ja äriarendusteenust Tartu regioonis. Ränikvartali ärilinnaku 12 000 ruutmeetril tegutseb enam kui 70 edukat ettevõtet. S2B Launchpadi inkubaator ja vabakontor on keskkond, kus tehnoloogiamahukat iduettevõtted saavad kogenud mentorite ja kogukonna toel kasvada rahvusvaheliselt edukateks ettevõteteks.

Tartu ülikool on vanim ja suurim Eestis tegutsev ülikool. TÜ teadlastest 42 kuulub 1% enim viidatud maailma teadlase hulka ja siin õpib enam kui 14 000 tudengit. TÜ on aktiivselt tegelenud teadusmahukate ja kõrgtehnoloogiliste ettevõtete arendamisega 1990. aastate lõpust. Praeguseks on TÜ-l 57 hargettevõtet (spin-off-ettevõtet), kus töötab üle 500 tippspetsialisti. Nende ettevõtete müügikäive on enam kui 40 miljonit eurot aastas. 

Eesti ainsa tehnoloogiaülikoolina on Tallinna tehnikaülikool (TalTech) inseneri- ja tehnikahariduse lipulaev Eestis. TalTechi hariduse unikaalsus peitub tehnika-, loodus-, täppis-, majandus- ja terviseteaduste sünergias, mis aitab kaasa uute ideede sünnile. TalTech on algatanud ja osaleb ettevõtlust ja innovatsiooni toetavates tegevustes (nt äriideede konkurss, Adapter, Prototron), mille eesmärk on toetada üliõpilaste ja töötajate ettevõtlikkust, aga ka koostööd ettevõtetega.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!