Nurmenukukampaania tuleb sel kevadel taas

22. apr. 2021 Marianne Kaldra TÜ taastumisökoloogia spetsialist - Kommenteeri artiklit
Nurmenukk. Foto: Iris Reinula

Kutsume nurmenukuhuvilisi ka käesoleval aastal osalema üle-eestilisel kodanikuteaduse algatusel „Eesti otsib nurmenukke“, mida korraldavad Tartu ülikooli teadlased. Nagu 2019. ja 2020. aasta nurmenukukampaanias, on ka tänavuse kordusuuringu eesmärk kaardistada nurmenukke ning määrata nende õite tüüp.

Sel aastal korraldame kampaaniat üle Euroopa, et veelgi rohkem teada saada nurmenuku levikumustritest ning uurida maastikumuutuste mõju elurikkusele.

Eelnevatel aastatel on just Eesti koolidel ja lasteaedadel olnud väga oluline roll meie projekti õnnestumisel. Õpilaste panus on olnud kõigi vaatluste hulgas suurim ning väga loodame ka sel aastal näha koole ja lasteaedu üle Eesti kampaaniast osa võtmas.

Paraku pole ka sellel kevadel võimalik nurmenukuvaatlusi teha suurte gruppidena. Samas on nurmenukuvaatlus väga sobiv lisategevus loodushuvilistele peredele ja üksinda vaatlejatele. Samuti ei tohiks ülesanne käia üle jõu nendele lastele, kes juba eelmistel aastatel nurmenukuvaatlustel osalesid.

Nagu eelmistelgi aastatel, võib ka nüüd appi võtta nutitelefoni või tahvelarvuti ning sisestada andmed vaatluse käigus otse nurmenukuveebi nurmenukk.ee, kus on lisaks digitaalsele vaatlusvormile ka põhiline vaatlust puudutav juhend. Ehk sobib nurmenukuvaatlust noortele pakkuda distantsõppes ka praktilise ülesandena, mis lisaks uutele teadmistele võimaldab looduses mõnusalt aega veeta ning ühtlasi panustada Eesti teadusesse.

Nurmenukkude otsimisega jooksvalt kursis olemiseks saate jälgida Facebooki-sündmust ja nurmenukuveebi aadressil www.nurmenukk.ee.

Ootame kõiki nurmenukke vaatlema ja seeläbi teadusesse panustama!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!