Kas me tahame, et maskid on laste ja koolielu uus normaalsus?

6. mai 2021 Robert Kiviselg õpetaja - 28 kommentaari

Tulenevalt järjepidevalt täiendatud Vabariigi Valitsuse korraldusest nr 282 on haridus- ja teadusministeerium laiendanud maskikandmisenõude nüüd ka koolidele ja huviharidusasutustele ‒ seda nii õpetajatele kui üle 12 aasta vanustele õpilastele. Samasisuliste teabekirjadega on tuttav pea iga lapsevanem ja ekraani ees tööd teinud õpetaja. 

Vaikides neelatakse järjekordne isikuvabaduste piirang alla ja elu läheb edasi. Kuid kas tõesti loeme uueks normaalsuseks seda, et laps läheb bussiga kooli, mask ees, on koolis, mask ees, läheb huvikooli, mask ees? Iga päev 6‒8 tundi maskis! Kas see ei tee murelikuks? On see vajalik viirusetõrjeks või lihtsalt uue normaalsuse sotsiaalne norm?

Praegu puuduvad igasugused pikaajalised teaduslikud uuringud selle kohta, kuidas mõjub selline pidev iseenda väljahingatava jääkprodukti ning märgunud maskides elavate mikroorganismide sissehingamine füüsilisele tervisele ning kuidas pidev näo katmine mõjutab laste psüühikat. On olnud normaalne, et kui palju õpilasi on ruumis, siis tuulutatakse klassiruume, nüüd aga leitakse, et on palju tervislikum, kui laps, kelle organism alles kujuneb välja, peab väljahingatava õhujäägi otsekohe kopsudesse tagasi tõmbama.

Võrkaiaga sääskede vastu

Tegemist on inimkatsega, mis on oma olemuselt vastuolus meie riigi põhiseadusega, mis sätestab (§18.2), et kedagi ei tohi tema vaba tahte vastaselt allutada meditsiini- ega teaduskatsetele. Või on ka inimkatsed üks uue normaalsuse osa ‒ lihtsalt pole põhiseadust jõutud selles osas täiendada?

Meile pealesurutavas põhiõiguste piiramise põhjenduse tarvis võib paljudes valdkondades leida teadlasi nii ühest kui teisest äärmusest ning rakendada saab just seda, mis parajasti kellelegi sobivaim või kasulikum tundub. Teisalt kerkib järjest enam esile uuringuid, mis toovad esile maskide kandmisega kaasnevad ohud ning eelkõige maskide kandmise ebaefektiivsuse antud viirusega võitlemisel. Piltlikult püütakse võrkaiaga võidelda sääskede vastu.

Ka rahvusvahelise farmaatsiakonserni Pfizer Inc. endine projektijuht ja praegune vabariigi valitsuse teadusnõukoja juht Irja Lutsar on öelnud: „Maskide tõhususe taga on väga nõrk teaduspõhisus, aga neid võiks ikkagi kanda. Nagu on juba korduvalt öeldud, siis viirus tuleb maskidest läbi. See on väga väikene viirus, 30 nanomeetrit. Kui need augud teha nii väikesed, siis ei oleks enam hingata võimalik.“

Teadusnõukoja juhi põhjendustes räägitakse sertifitseeritud maskidest, kuid realsuses võib olla maskiks igasugune narts, burka või suurekoeline sall. Nii on see kirjas ka eespool mainitud valitsuse korralduses: „Maskina on käsitatavad ka laiatarbe näokatted (sh ise valmistatud maskid). Nende puudumisel võib nõude täitmiseks piirduda ka suu ja nina samaaegse katmisega, kui katteks kasutatav materjal ja eseme tegumood võimaldab inimesel käsi kasutamata seda vajaliku aja näokattena kasutada (näiteks kaelussallid, mis püsivad nina ja suu ees, kui need ette tõmmata.“

Sellest tulenevalt on raske leida maski nõudest teaduspõhist loogikat. Pigem võib jääda mulje, et nägude katmise eesmärk on vaid nägude katmise korraldusele allumine.

Hinnake olukorda kriitiliselt!

Siiski, süvenenult ka selle korralduse seletuskirja lugedes ei pea esmapilgul ülikarm nõue päris paika.

 • Maski ei pea kandma inimesed, kellel maski kandmine ei ole tervislikel põhjustel või tegevuse iseloomu tõttu või muid olulisi põhjuseid arvestades võimalik (nt hingamisraskuste, teatud psüühikahäirete, allergiate tõttu), töö või tegevuse iseloomu tõttu.
 • Korralduse järgi ei pea isikud tõendama meditsiinilist näidustust või muud erivajadust, muuhulgas seda, et maski ei ole võimalik kanda, eraldiseisva tõendiga. Piisavaks loetakse isikute ütlusi selle kohta, et neil esinevad vastunäidustused maskikandmisele.
 • Lisaks ei laiene maskikandmise kohustus avalikes siseruumides olukordadele, kus on tagatud igal ajal rohkem kui kahemeetrine vahemaa teiste isikutega või eraldatus (näiteks klaasiga eraldatud ühissõidukijuhid), ühissõidukis puuduvad teised inimesed jne.

Maskide nõudmine ei tekitaks kriitikat, kui oleks aastaga osatud nende meditsiiniline vajadus ja pideva maskikandmise ohutus (just lastele) veenvalt ja teaduspõhiselt ära põhjendada. Sama mõte mõlgub kindlasti peas üsna paljudel, ka neil, kes seni on kohusetundlikult maskikandmise nõuet järginud ning kujutavad ette, mis tunne on lapsel tundide kaupa maskitatuna koolipingis istuda.

Lõpetuseks. Tulenevalt haridus- ja teadusministeeriumi nõudest kujundada haridusasutustes maskist uus normaalsus, peab iga lapsevanem kujunenud olukorda oma lapse füüsilisele ja vaimsele tervisele mõeldes äärmiselt kriitiliselt hindama. Oluline on teada oma õigusi ja kohustusi, seda just praegu kujundatavas uues normaalsuses, kus korralduste tõlgendamisel kiputakse omavolitsema või tahetakse teadmiste puudumisel olla tubli käsutäitja.


28 kommentaari teemale “Kas me tahame, et maskid on laste ja koolielu uus normaalsus?”

 1. Õpetaja ütleb:

  Väga pikk ja näiliselt veenev kirjatükk, aga kahjuks on vale. Tsiteeritakse Lutsarit, kes esiteks ei ole tihti veenev oma argumentatsioonis ja muudab oma seisukohta nagu tuulelipp. Teiseks on antud tsitaat („Maskide tõhususe taga on väga nõrk teaduspõhisus, aga neid võiks ikkagi kanda. Nagu on juba korduvalt öeldud, siis viirus tuleb maskidest läbi. See on väga väikene viirus, 30 nanomeetrit. Kui need augud teha nii väikesed, siis ei oleks enam hingata võimalik.“) üle aasta vana!!!!
  Tehke Google otsing või – veel parem – Google Scholar otsing märksõnadega “effectiveness of masks covid 19” ja te saate vastuseid.
  Nii et: tore pikk tekst, aga ei vasta tegelikkusele. Ja õpetajana ma ei laseks praegu kedagi ilma maskita oma klassiruumi. Punkt.

 2. Ka õpetaja ütleb:

  Maskide nõudmine ei tekitaks kriitikat, kui oleks aastaga osatud nende meditsiiniline vajadus ja pideva maskikandmise ohutus (just lastele) veenvalt ja teaduspõhiselt ära põhjendada. Sama mõte mõlgub kindlasti peas üsna paljudel, ka neil, kes seni on kohusetundlikult maskikandmise nõuet järginud ning kujutavad ette, mis tunne on lapsel tundide kaupa maskitatuna koolipingis istuda.
  Seda pole ju suudetud!!!

 3. Tiiu Krumholts ütleb:

  Paljud uuringud on juba tõestanud, et mask ei hoia viirust kinni ja pikaajaline maskikandmine on tervisele kahjulik. Miks te sunnite lapsi seda tegema, mis kahjustab nende tervist. Kui valitsus oma rahvast ei hooli, siis vähemalt õpetajad vüiksid hoolida oma õpilastest.

 4. Mitte õpetaja ütleb:

  Lähtudes kahe õpetaja kommentaarist on vägagi tunne, et mida Teiesugused õpetajad lastele koolis ikkagi õpetavad, ei teki autoriteeti õpetajate pädevuse suunal (jah see autoriteet on omal ajal täiesti õigel kohal olnud, kuid see aasta näitab, et meil on õpetajaid, kes õpetavad hirmu)? Laste maskisundluse tagajärgede uuringuid on nii Saksamaalt jne oi-oi kui palju, Eestis on viimase aastaga laste enesetappude arv neljakordistunud (maskisundlusest alates on see ainult kasvanud), on palju kohtukaasuseid, milles on otsustatud, et lapsi ei saa maskitada ja siiski leiate, et kuna Teie kardate on täiesti normaalne lastele maskid tundideks ja tundideks näkku suruda, samal ajal kui maskisundluse kehtestajad ei kanna eales maski 6-8 tundi järjest, nende organism on välja kujunenud ja suuresti on nad ise oma elustiiliga enda tervisele karuteene teinud. Kui meie lastel oleks sellised õpetajad, siis igatahes suudaksime ise oluliselt paremini seda tööd teha!

 5. Tiiu Krumholts ütleb:

  Paljud uuringud on juba tõestanud, et mask ei hoia viirust kinni ja pikaajaline maskikandmine on tervisele kahjulik. Miks te sunnite lapsi seda tegema, mis kahjustab nende tervist. Kui valitsus oma rahvast ei hooli, siis vähemalt õpetajad võiksid hoolida oma õpilastest.

 6. Pille ütleb:

  Olen lapsevanem. Mina ei poolda maski kandmist koolis 8h. See on minu lapse tervise rikkumine. Meil on visiirid ka ja kooli luban lapse visiiriga. Mitte maskiga. Kui õpetaja viskab lapsi tunnist välja,et ta ei saa tervise pärast maski kanda, kas on see normaalne. Kui õpetaja sõimab,et sina levitadki koroonat, kuna sa ei kanna maski. Kas see on normaalne? Ei! Terve inimene ei pea maski kandma. Haige kandku või istugu kodus.

 7. Lapsevanem ütleb:

  @ Õpetaja: Teiesuguse hoiakuga õpetajat ei laseks ma oma lapse lähedalegi. PUNKT! Tõestage palun ära maskide kasulikkus? Lugedes internetiavarustes erinevaid artikleid tuleks siiski siiski filtreerida oma talupoja mõistuse ja loogikaga, mis on mis ja mitte lasta end ajupesust mõjutada. On ju selge, et kui ma hingan välja süsihappegaasi ja sedasama väljahingatut ka tagasi oma kopsudesse, EI OLE see mitte mingil kombel kaitse viiruse eest. Iseenda pidev väljahingatud õhu (kordan siis veel kord süsihappegaasi!) tagasi sisse hingamine on kahjulik.. see peaks olema siililegi selge. Juba rohkem kui kuu tagasi loobuti USA-s (enam kui 12 osariiki tänaseks) maskikandmise kohustusest. Ei tea, miks, kui see viirus on nii tapvalt eluohtlik ja maskid kaitsevad??? (artiklid, kusjuures täiesti meie enda ERR vahendatud, siin: https://www.err.ee/1608128503/texase-kuberner-tuhistas-maskikohustuse-andis-korralduse-avada-arid)
  EI SAA OLLA lihtsalt pime käsutäitja ja võimupositsioonil haukuda kõigega kaasa, mis ülevaltpoolt ette söödetakse. Ka hariduses ja ennekõike õpetajatel on vaja hakata mõtlema omaenese peaga.

  @ Ka Õpetaja: Absoluutselt nõus Teiega!! EI OLE suudetud ära tõestada teaduspõhiselt PIDEV maskikandmise vajadus ja ohutus pikemas perspektiivis. Tõesti, mis tunne on lapsel tundide kaupa maskitatuna koolipingis istuda.
  Seda pole ju suudetud!!!

  Tervet mõistust meile kõigile!!

 8. Õpetajale ütleb:

  Õpetaja peaks olema võimeline uurima ja õppima edasi ka pärast koolilõpetamist ja väljaspool oma ainet. Õpetaja, kes avaldab oma seisukohta “mina ei usu ja maskita minu klassiruumi ei sisene. punkt”, ei avalda erilist usaldusväärsust. Alati tuleb jätta võimalus, et sa ei olegi ilmeksimatu ja sul on miski kahe silma vahele jäänud. Eeskätt tuleb esitada küsimus – kas saadav kasu ületab tekitatava kahju. Kahju kindlasti tekib, seda ei saa eitada. Kehas liigse co2-keskkonnas (ja maskis tõuseb co2 määr kriitilisele tasemele, ka see on igale füüsikat vähegi tundvale inimesele selge) tekkivad kahjustused on üüratud. Nüüd kasu? Kas mask on kedagi aidanud? Kas maskikandmise kohustuse algamisel näitajad kukkusid? Ei.

 9. Tervete Laste Poolt ütleb:

  Loodan, et erinevate kohtuasjade käigus selgub ka, kelle huvides on ja kes konkreetselt hakkab vastutama laiaulatusliku ning organiseeritud grupiviisiliste kuritegude eest (peale ebaseaduslike piirangute ja maskinõuete veel a’la 24/7 hirmutamiskampaania meedias ning kaubanduskeskustes, eksperimentaalsete vaktsiinide masskasutusele suunamine ja sundimine, eesti rahva lõhestamine “hoolimise” sildi all jne.)
  Tasapisi avame silmad..loeme erinevaid teadusartikleid…kuulame erinevate arstide ja juristide faktipõhiseid arvamusi ja saame aru, et meiega on manipuleeritud, hirmutatud, varjatud ja valetatud- me kõik saame tõde teada, et ühiselt otsustada- enam mitte!

  Piirangud, maskid ja hetkel pakutavad vaktsiinid ja vaktsineerimispoliitika ei kaitse meid viiruse eest! Viiruse eest kaitseb inimest terve immuunsüsteem, tõde, eri spetsialistide ausad, erapooletud, avalikud arutelud ja juba praegu mujal kasutusel olevad efektiivsed ravimid!

  Laupäeval 15. mai kell 12.00 on Tallinnas Vabaduse väljakul need, kes soovivad teada ja elada tõe vaimus.

 10. Rea Raus ütleb:

  Autoril on siiski absoluutselt õigus. Nimelt on tänaseks ametlikult kinnitanud USA Haiguste Tõrje ja KOntrolli keskus, et viirus levib ka ülipeene aerosoolina, õhu kaudu, maskides kenasti läbi. See üks selgitus veel juurde, miks maskidest kasu pole. Seda et kasutegur on üliväike ja samas tervisekahjude nimekiri väga pikk on toonud isegi WHO oma kahes raportis välja- üks maskikasutuses ja teine spetsiifiliselt laste teemadel.

  WHO ütleb oma 2020 aasta detsembris avaldatud ülevaates, et tervete inimeste maskistamine ei ole efektiivne, suurt mõju sisuliselt pole. At present there is only limited and inconsistent scientific evidence to support the effectiveness of masking of healthy people in the community to prevent infection with respiratory viruses,
  including SARS-CoV-2 . WHO toob eraldi välja nii võimaliku kasu kui kahju koos enda poolt lisatud uuringutega. Huvitaval kombel on kasude hulka arvatud pigem kaudseid ja nö. sotsiaalseid mõjusid, kahjude hulgas on aga rohkem otseseid terviseriske. Võimalik kasu sellest, kui terved inimesed avalikkuses maski kannavad on välja toodud järgmiselt: 1)viiruseid sisaldavate piisakeste väljahingamine väheneb (toetab 1 uuring) ; 2) väheneb stigmatiseerimine ning maskikandmist ei peeta “imelikuks” (sic!- praegune olukord näitab pigem vastupidist, mittemaskikandjate stigmatiseerimist (aut.); toetab üks uuring); 3) annab inimestele tunde, et nad mängivad mingit rolli viiruse leviku piiramisel, saavad mida teha; aitab toetada harjumist muude kaitsemeetmetega nagu kätepesu ja oma nina, suu või silmade mittepuudutamine (toetab 2 uuringut); aitab vähendada muude hingamisteede haiguste levikut, nagu tuberkuloos (toetab üks uuring).
  Kahjude/riskide hulka on WHO arvanud aga oluliselt rohkem tegureid: 1) peavalu ja/või hingamisraskused, olenevalt kasutatava maski tüübist (toetab 1 uuring) ; 2) näonaha ärritus, dermatiit või akne, kui maski kasutatakse sageli ja mitu tundi järjest (toetab kolm uuringut); 3) raskused selgelt suhtlemisel, eriti kui tegu on kuulmislangusega inimestega (toetab 2 uuringut); 4) ebamugavustunne (toetab 3 uuringut);5) võltsturvatunne, mis viib olulisemate ennetusmeetmete (nagu näiteks kätepesu) mittejärgimisele (toetab 1 uuring); maski valesti kasutamine, eriti väiksemate laste poolt (toetab 4 uuringut); 6) saastatuse/reostuse küsimused, saastunud maskide sattumine igale poole, keskkonnariskid (toetab üks uuring);
  7)maskide kasutamise vastunäidustused või raskused, eriti mis puudutab laspsi, arengupeetusega inimesi, vaimsete häiretedga inimesi, kognitiivsete häiretega inimesi, erinevate krooniliste hingamisprobleemidega inimesi jne jne (toetab 2 uuringut) Avaldatud detsembris 2020.

  EL Haiguste kontrolli ja tõrje keskuse raport 15. veebruarist 2021, toob välja, et maskide efektiivsuse kohta napib tõendust. Lk. 5 tuuakse välja, et efektiivse mõju kohta leiti vaid üksainuke uuring, mis puudutas nn community setting, ehk avalikkuse
  maskistamist kirurgimaskiga. Samas tuuakse välja mitmeid uuringud mis näitavad maskide kasutamisega seotud riske ja probleeme, nagu hingamisraskused, ärevushäired jne. Kuigi EL raport korduvalt rõhutab teaduspõhise tõenduse puudulikkust siin, tehakse siiski soovitus, et maske võiks teatud oludes ja olukordades kanda.
  Verivärske (7.mai 2021) CDC ülevaade toob välja, et uuringud näitavad (õigemini on seda ammu juba näidanud), et viirus levib aerosoolina, ülipeente osistena, mida mask kinni ei hoia. Ülipeent viirus hingatakse sisse õhust, kusjuures välja on toodud, et siin pole kasu ka ei 1 või 2 meetrise vahemaa hoidmisest. Seega- ei ole põhjendatud kasutu
  maskikandmise kohustus, mille osas on ebaefektiivsus korduvalt tõestatud, kahjud ja riskid aga on olulised.

  WHO avaldas 21.augustil 2020 koos Unicefiga välja ülevaate, avalikkuses laste maskikasutuse kohta. Esmasena toodi välja, et nakatumine laste hulgas on vaid 1-7% vahel, kusjuures suremus teiste eagruppidega võrreldes on väga madal. Tõdetakse mõne üksiku uuringu alusel, et näiteks maskide kasutus vanemas eagrupis on efektiivsem kui väiksematel lastel. Laborikeskkonnas tehtud ühes uuringus leiti mõningane kasu, maski kaitsel. Samas on välja toodud mitmeid uuringuid, mis raporteerivad erinevates terviseprobleemidest, seoses maski kasutusega- nagu ebamugavustunne, nahaärritus, hingamisraskused jne. Pole uuritud, millised on negatiivsed mõjud laste tervisele füüsilise aktiivsuse juures, kuid tuuakse välja, et näiteks täiskasvanutel on N95 respiraatorite ja kirurgimaskide kasutamisega tekkinud
  tervisehädasid. WHO rõhutab, et lastele maskide soovitamisel tuleb põhjalikult uurida võimalikku kahju, mis võib tekkida maskide kandmisel. Seetõttu, kuna on niivõrd vähe uuringuid maskide kasu-kahju vahekorra osas lastel peab WHO vajalikuks rõhutada, et lähtude tuleb põhimõttest “Ära tee kahju!”, laste heaolu, tervis peavad olema prioriteediks.
  Võimalikud maskisoovitused ei tohi mõjutada negatiivselt laste arengut ja õpiväljundite saavutamist.

  Tuuakse välja vajadust arvestada laste erinevat vanust, erivajadusi, erinevaid kontekste. Maske soovitatakse vaadata vaid kui ühte võimalikku meedet. Samuti peetakse oluliseks, et kuulataks õpetajate ja haridustöötajate arvamusi ja seisukohti, mis puudutab seda, kuidas nad näevad ja tunnetavad lastel esinevaid probleeme, seoses maskikandmisega.

 11. Anneli ütleb:

  Väga hea artikkel!
  Tasakaalus ja põhjendatud.

 12. Marek ütleb:

  Kelle turvalisust need maskid tõstavad, kui päev(ad) läbi laps sama maskiga käib. Tuleks vaadata mitte 2×2 cm maski riide tükki, vaid tajuda niiöelda süsteemi. Need labori katsed ei anna mingit võrreldavat tulemust praktikale, sest 90% oleneb kandmishügieenist.

  Mask on lõua all ja seda puudutuakse oma kätega pidevalt nihutades ette ja võttes jälle lõua alla edasi tagasi. Kogu kätega edasikantav hüpoteetiline viirus liigub maskiga ja seda kogutakse sellele, et siis järgmisele pinnale panna. Väga ei saa aru kuidas või kelle turvalisus tõuseb.

 13. Veel üks õpetaja ütleb:

  Otsisin märksõnaga “effectiveness of masks covid 19” uurimusi Google Scolarist. Põhiliselt on uurimised 2020.a kevadest, üks oli ka juulist, ühe leidsin ka 2020 septembrist (kuigi tehtud on uuring siiski kevadel. Tsiteerin: “Regarding the effectiveness of surgical masks compared to PPE, the former have been seen to be slightly less effective than PPE. As for other types of masks the effectiveness of homemade or non-certified masks is very low.” (https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0925753520302277)

  Tsiteerin veel üht uurimust: “Advocating for the use of homemade cloth masks in lieu of medical masks for the public is one possible solution to the supply problems. There is limited evidence from studies of other respiratory infections such as the avian influenza and seasonal influenza that homemade masks confer some degree of efficacy, ranging around 40–95% which although inferior to medical masks is certainly better than no masks at all.” Seegi uuring väga kindlust ei anna (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7267357/)

  Seega, ootan väga mõnd viidet mõnele uuele (viimase poole aasta jooksul tehtud) uuringule, mis tõestaks, et suvalise näokatte (sest need isetehtud maskid või kaelussallid ongi nn suvalised) kandmine kogu päeva oleks efektiivne kaitse koroonaviiruse vastu ja ei omaks muid terviseriske ja seda just laste puhul.
  Mul on ka hulk küsimusi. Kui õpilane ei suuda enam maskis olla või kui võtab nina maskist välja, kas saadan ta koju või õue, sest koolis maskita olla ei tohi? Kas toitlustamine tuleks ka äkki koolis lõpetada, sest seal ollakse vägagi ninapidi koos ja ilma maskita? Kui õpilane keeldub maski kandmast, aga tahab kooli tulla, kas me siis ei võimalda talle haridust, ei luba kooli? Kas see mingi imeväike kaitse on tõesti nii oluline, et rangelt maski nõuda? Seletsukiri küll justkui lubanb ka maskita kooli tulemist, aga nõudmised on ju teised. Küsimusi on mul tohutult rohkem kui vastuseid. Ma nii tahaks, et keegi kommenteeriks ja paluks ka viiteid uuringutele ja seadustele.

  Minu jaoks on palju segadust, küsimusi ja eetilist konflikti, kuid vähe vastuseid.

 14. Õpetaja ütleb:

  Küll on hea lugeda mõistuse häält. Mina õpetajana kannan maski vaid lõpuklassi tunnis, teistega mitte. Eks näis, mis saab järgmisel nädalal. Tervet päeva maskis olla ei kavatse. Kelleltki ei nõua ka. Laste suhtes on see täiesti kuritegelik ja niigi süda valutab, et ma neid maski kanda keelata ei julge.

 15. Milja Volt ütleb:

  Tere! On palju haigusi, kus ei tohigi maski kanda. Mask on bakterite kogunemise paik. Tulemuseks on bakteriaalne kopsupõletik. Põen ise ravimatut kopsuhaigust ja tean, mida räägin, minu kopsuarst tegi kõik ilusti selgeks.

 16. Jüri Kukk ütleb:

  Siin on kommentaatorid vaadanud küsimust läbi erinevate aspektide. Mina arvan, et maskikandmine on hädavajadus, millest aga ei tohi normaalsust teha, eriti laste puhul. Julgen siin ausalt tunnistada, et kui sõidan rongis ja mask on peas, siis tunnetan kohe, kui suuõhk pole puhas (kuigi suuhügieeni üritan korras hoida). Mõte on see, et maski taga hingame ikkagi oma süsihappegaasi ja muud värki edasi. Teiseks – maskidega on raske suhelda, ka koolis, sest teist inimest on raskem kuulda. Kolmandaks – me oleme niigi kehvad suhtlejad, maskid aga muudavad meid anonüümseteks. On juba uuringuid sellest, kuidas pandeemiaajastul on langenud suhtlemise ja tutvumise sagedus, sest keegi ei lähe suhtlema maskis tundmatuga. Minu mõte on see, et mask ei ole normaalne ja peaks olema kasutusel vaid seni, kuni see on haigusega võitlemisel vajalik, ning esimesel võimalusel tuleb see lõpetada.

 17. Mari ütleb:

  Tänud asjaliku artikli eest.
  Minu seisukoht 2 lapse vanemana on lihtne- maskide kandmise kohustuslikuks tegemine on kuritegu laste suhtes. Nii nagu mitme eelneva kommentaari sisust koos viidetega on sõnum ühtne- maskide tõhusus on kaheldav, küll aga on küllalt tõendeid nende kahjulike mõjude kohta. LÕPETAGE INIMKATSED MEIE LASTE PEAL. PUNKT.

 18. Diana Klaar ütleb:

  Vastuseks Õpetaja kommentaarile, et Irja Lutsari kommentaar „Maskide tõhususe taga on väga nõrk teaduspõhisus, aga neid võiks ikkagi kanda. Nagu on juba korduvalt öeldud, siis viirus tuleb maskidest läbi. See on väga väikene viirus, 30 nanomeetrit. Kui need augud teha nii väikesed, siis ei oleks enam hingata võimalik.“ on aasta aega vana, siis mis vahet seal on? Teadus pole vahepeal viirusosakese suuruse osas kohe kindlasti muutunud, seega on maskid siiani täpselt sama ebatõhusad, kui aasta tagasi! Ja tegelikult on maskide kadnmine oma tervise rikkumine.

 19. Kaia ütleb:

  Väga hea ja kaua oodatud julge väljaütlemine. Täiesti uskumatu kiirusega tühistati valitsuse poolt ebanormaalne maskikandmise kohustus koolides – seos selle artikliga on enam kui ilmne, see on sedavõrd põhjendatud ja loogiline, et valitsus oleks häbisse jäänud või enneolematu kriitikarahe alla sattunud. Jääb üle vaid loota, et keegi sirgeselgne tuleb lagedale samasuguse väljaütlemisega vaksiinde ja vaksiinipasside osas! Kuningas on alasti!!!

 20. Heli ütleb:

  Tundide kaupa maskis istumise asemel tuleks avada klassiruumi aken, et isegi kui ruumis peakski olema viirusekandja, siis tuulutusega hajub tema välja hingatava viiruse kontsentratsioon õhus kiiresti.
  Viirusreostust ruumis võiks võrrelda igasuguse muu õhureostusega.
  Gaasilekke puhul me ju avame akna, mitte ei tõmba maski ette lootuses, et mask kaitseb meid gaasimürgistuse eest.

 21. Väga mures isa! ütleb:

  Olen väga, väga mures. LAPSELT MASKI KANDMISE NÕUDMINE ON KURITEGU. Kui meile inimestele anti kõrgemalt Looja poolt õhk-hapnik, siis mitte kellegil pole õigus seda meilt ära võtta ja piirata!

 22. Ene ütleb:

  Nn teadusuuringuid saab teha ka kuidas soovitakse. On mitmed “teadusuurijad” hiljem väitnud, et nad presenteerisid maski “efektiivsust” lihtsa poliitilise surve tõttu. Poliitiline sureve – näitame, et teeme midagigi, et “tõrjuda” viirust. Inimesed ei kujuta ilmselt ette, kui väike on viirusosake ja sellepärast võib neid igast jama uskuma panna.
  Hiljem on “teadus” üritanud pugeda selle taha, et kui inimene köhib või aevastab ja kuna viirus tati küljes, siis see vähendab viiruse läbimist. Olge normaalsed – kui palju Te näete inimesi köhimas või aevastamas tänapäeval – eriti veel otse näkku teile?
  Isegi kui päevas kuuleme kedagi kuskil 1-2x köhimas, siis kas see on tõesti argument, et terve maailm peab maskides nagu tolad ringi käima?
  Tundub, et enamusel ongi hapnikupuudus kogu mõtlemisvõimet pärssinud.

  Lisaks jääb mulje, et enamusel notsuninad kus hingatakse nagu hingavaakuvad pühvlid 3-5m ettepoole. Normaalne inimese ninaanatoomia on ikka allapoole.
  See tõhusus on nii kaduvväike ja seda TÕESTAB, et pelgalt maskikandmisest pole MITTE KUSKIL viirus alanenud. Kui on, siis on seal muud faktorid – totaalne isolatsioon või lihtsalt viirushooaeg läbi saamas.

  Päris hirmus mõelda kui lihtsa FAKTI valguses inimesed siiski kannavad suurima rõõmuga mingit jura hingamisteede ees ja keegi isegi ei küsi, et millal see piirang lõppeb. Orjameelsus ja väiksemgi analüüsivõime teeb oma töö 🙁

 23. Heli London-Kalinim ütleb:

  Mitmete riikide kohtutes on juba läbi käinud see teema ja faktid räägivad ise enda eest.
  Selle kohane artikkel ka Eesti Päevalehes, mis on kahtlemata äärmiselt üllatav, et meie peavoolu meedia midagi arukat avaldab, aga vahel imesid juhtub.
  https://epl.delfi.ee/artikkel/93121241/paeva-teema-vandeadvokaat-martin-hirvoja-saksamaa-kohus-maskid-ja-ja-2-2-reegel-kahjustavad-laste-heaolu

  Arusaamatuks jääb see, milline lapsevanem üldse lubab oma lapsel maskiga kooli minna, teades, et see on kuritegu ja põhiseaduse vastane ?

  Vähe sellest, mis toimub koolijuhtkonna peades, kes üldse midagi sellist oma koolides rakendada lubavad ?

  Koolijuhtkonnad peaksid siin kokku hoidma ja mitte lubama laste tervist kahjustada, sest hapnik on oluline osa meie igapäeva elust ja seda piirata on kuritegu ja kõik kes selles protsessis osalevad on samuti kurjategijad.

  Kui lapsevanem oma lapse õiguste eest välja ei astu, kellele siis laps üldse enam toetuda saab.

  Mina ei luba oma lapsel maski kanda ja nii on.

 24. Liis ütleb:

  Olen rõõmus kõikide nende sõnavõtjate üle, kel selles hulluses veel terve mõistus säilinud ja väga kurb nende pärast, kes on lasknud end poliitilistest tõmbetuultest ja sellega kaasnevast pseudoteadusest mõjutada. Sakslased tegid Witten/Herdecke Ülikoolis juba tükk aega tagasi küsitlusuuringu maski kandvate laste vaimsest ja füüsilisest heaolust, soovitan seda väga tähelepanelikult lugeda kõigil maskiusku õpetajatel ja lastevanematel. Uuringust selgus, et lapsed kannatavad maksi kandmise tõttu väga erinevate terviseprobleemide käes.
  ​Muuhulgas raporteeriti järgmistest kahjustustest ja sümptomitest lastel:

  – ärrituvus (60,4%)

  – peavalu (53,3%)

  – keskendumisraskused (49,5%)

  – vähenenud õnnetunne (49%)

  – vastumeelsus kooli / lasteaeda minekust (44%)

  – halb enesetunne (42%)

  – vähenenud õppevõime (38%)

  – unisus, kurnatusetunne, väsimus (36,5%)

  – laps magab halvemini kui tavaliselt (31,1%)

  – laps magab rohkem kui tavaliselt (25%)

  – minestused (20,7%)

  – soovimatus tegutseda/mängida (17.9%)

  – iiveldus (16,6%)

  – nõrkusetunne (14,7%)

  – kõhuvalu (13,5%)

  – hingeldamine (12,2%)

  – pigistamistunne rinnus (8%)

  – helid kõrvades (4,5%)

  Kas see on parim “tervisekaitse” ja õpikeskkond, mida me oma lastele pakkuda soovime? Ei, see ei ole!

 25. baddog ütleb:

  Palju suuri sõnu ja kõlavaid väiteid – aga kas keegi “tarkade klubist” oskaks äkki ka mõne asjaliku lahenduse pakkuda? Kui maskid ei toimi ja 2+2 on jubedamat sorti lastepiinamine, siis millised võiksid olla sobivad meetmed, millega viiruse levikut koolis ära hoida? Või ei olegi neid tarvis, laseme asjadel isevoolu teed minna ja oleme mõne aja pärast samas punktis, kui enne viimaseid piiranguid ning tuleb ühiskond taaskord lukku keerata?

  Tegelikult ei tuleks siinkohal küsida mitte seda, kas ja miks peaks koolis maske kandma vaid, et kas vahetult enne suvevaheaega koolide täismahus avamine on üldse hea mõte? Mida ning kellele see reaalselt annab? Õpilased on nii ehk teisiti juba mõtetega suves, kooliaega on jäänud täpselt nii palju, et ainuke, mida selle ajaga teha jõuab, ongi nakatumiste arvu tõstmine piiranguteeelsele tasemele, mis muide mõjutab ka teid, härrad ja prouad jutupaunikud.
  Vähem möla, pikem samm, seltsimehed õpetajad ja mitteõpetajad.

 26. Mareku ütleb:

  Soovitan Teil lugupeetud õpetajad tutvuda Maailma tsiteerituimate viroloogide ja epidemioloogide deklaratsiooniga C19 osas, seda loomulikult, kui see on Teie võimekus, seda oleks lootnud juba selle olukorra alguses, aga Te olete näidanud välja suurt laiskust ja ükskõiksust antud olukorras – HÄBI Teil olgu!

  Great Barrington Declaration – selle deklaratsiooni loojad on Maailma tsiteerituimad professorid, Harvard, Oxford ja Sanford ülikoolides!

  PLUS maskide osas värske info;

  New CDC report shows that mask mandates only lowered COVID-19 cases and deaths by 1.32% during the first 100 days after the mask policy was implemented

  https://techstartups.com/2021/03/08/new-cdc-report-shows-mask-mandates-lowered-covid-19-cases-deaths-1-32-first-100-days-mask-policy-implemented/

  Õpetajatelt loodaks ikka palju rohkem!

  Piinlik!

 27. Heli ütleb:

  Täiskasvanu, kes kasutab maski ühistranspordis ja poes, ei tule selle peale, kuidas on lapsel 6 tundi järjest maskis olla.
  Olen huvihariduses töötav õpetaja. Eile õhtul tuli tundi 5. klassi õpilane, kes tavaliselt on ergas ja hea keskendumisvõimega. Seekord ei suutnud ta üldse süveneda ja lõpuks tunnistas, et ta on kohutavalt väsinud ja pea valutab. Minu küsimusele, mis ta nii ära väsitas, vastas ta, et ta pidi terve koolipäeva maskiga olema ja tal hakkas juba esimeses tunnis paha. Küsisin, kas ta ütles õpetajale, et tal on paha. Ta polnud julgenud öelda, sest õpetaja on üsna vana ja kardab nakatumist. Aga ta küsis igas tunnis vetsu, läks klassist välja, võttis tühjas koridoris maski eest ja lihtsalt hingas natuke aega, kuni jälle parem hakkas!

  On jah piinlik!
  Piinlik sellest, et kui talvel olid nakatumisnumbrid laes, siis oli mask koolis soovituslik ja mitmes koolis nõuti ainult vahetunnis maski kasutamist, sest siis oli võimalus, et erinevate klasside õpilased puutuvad omavahel kokku, aga nüüd, kus nakatumine langeb ja mitmetes maakondades ei ole viimastel päevadel olnud enam ühtegi nakatunut, nõutakse lastelt tundide kaupa maskis olemist. Olukorras, kus aju vajab õppetööks head hapnikuvarustust, pärsime me õpilaste õpivõimet! Kus siin loogika on?

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!