Talendi Eestisse toomise kunst

4. juuni 2021 Eero Loonurm haridus- ja noorteamet, Study in Estonia juht - Kommenteeri artiklit
Eero Loonurm.

Välisüliõpilaste õppima kutsumine on Eesti talendipoliitika üks keerulisemaid osasid. Seda seetõttu, et Eestis omandatav kvalifikatsioon peab olema konkurentsivõimeline terveks eluks ja terves maailmas. Õppimine välisriigis ning selle raames kvalifikatsiooni omandamine on elu muutev otsus. Pärast õpingute alustamist ei pruugi õppijal hilisemaks ümbermõtlemiseks jaguda enam aega ega ka raha.

Vale otsuse tegemisest toibumine võib aega võtta aastaid ning vastuvõtukadalipu läbimine tähendab minimaalselt ühe aasta pikkust planeerimist. Oma CV-st võib elu jooksul maha tõmmata ebaõnnestunud töökogemused ning proovida riskivabalt uuesti, kuid näiteks omandatud välisülikooli magistrikraadi hilisema rahulolematuse pärast ikkagi maha ei kriipsuta. Uue kraadi saamine tähendab ju mitu aastat tööd. Ülikoolikraad jääb elulookirjelduse oluliseks osaks ning on investeering mõjutamaks inimese tulevikku.

Mis on välistudengite värbamise eripära?

Tänases Õpetajate Lehes räägivad Eesti staažikad turundus- ja värbamiseksperdid välistudengite Eestisse kutsumise rõõmudest ja muredest. Eesti ülikoolid valdavad välistudengite värbamise kunsti kõrgtasemel. Study in Estonia ja ülikoolide turunduskoostöö programmide Dora ja Dora Pluss raames on kestnud üle kümne aasta ning ühise koostöö tulemusena on ka tasemeõppe välistudengite arv enam kui viiekordistunud (2008. aastal 908, tänavu enam kui 5000 välistudengit).

Üleilmse talendipoliitika vaates mängivad sihtriigi valikul rolli ka töö- ja eneseteostusvõimalused, maksupoliitika ja potentsiaalne sissetulek, sisserändajate kaasamine ühiskonda (keel, kodakondsuse saamise võimalus) ja ka riigi elukvaliteet. Välisüliõpilasel on aga kriteeriume veel enam ja ülikoolidele tähendab see globaalses konkurentsis hästi läbi mõeldud positsioneerimist.

See tähendab, et õppekavale õppima jõudmiseks tuleb välismaalasest sisseastuja heaks läbi mõelda vastuvõtuga seotud tingimused ja dokumentatsioon, viisa saamise teekond ja õppemaksu hinnastamine. Olulised on ka töötamise võimalused ning ülikooli ja riigi tugiteenused. Ja loomulikult mõtlevad välistudengid kõige enam väärtusele, mille peaks andma lõpudiplom terveks tulevaseks eluks.

Suur rõõm on öelda, et meie ülikoolide rahvusvaheline turundus on teinud tipptasemel tööd, sest rahvusvaheliste uuringute järgi on mõju tulevasele karjäärile peamine põhjus, miks valitakse õpingute sihtkohaks just Eesti.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!