Rakvere Teater kutsub lapsi putukaid meisterdama

8. okt. 2021 Tiina Vapper toimetaja - Kommenteeri artiklit

Rakvere Teater annab teada, et avab koos lastelavastusega „Lepatriinude jõulud“ detsembrikuus teatri koridorides putukahotelli, kuhu on oodatud kõiksugu eriskummalised putukad. Et valik oleks eriti kirju, vajatakse laste abi.

Teater kutsub lapsi üles oma rühmas, klassis või kunstiringis fantaasia lendu laskma ning meisterdama, ehitama, voolima või joonistama ühe põneva putuka. See võib olla suur või väike, volditud või kleebitud, plastiliinist või savist tehtud, tammetõrudest või kastanimunadest kokku pandud – võimalusi on piiritult! Eriti oodatud on kõik fantaasialoomad! Et teiste putukatega kohtumine oleks veel põnevam, palub teater juurde kirjutada, kus see sitikas looduses elab, mida sööb ja kuidas toimetab.

Putukaid oodatakse teatrimajja 6. novembrini. Kõik saadetud vahvad mutukad leiavad koha putukahotellis ja neid saab näha „Lepatriinude jõulude“ etendustele tulles.

Putukad jäävadki teatrisse elama ja tagasi neid ei saadeta.

Putu-mutukad tuleb tuua või saata aadressil Rakvere Teater, Kreutzwaldi 2a, 44314 Rakvere või mõnda Rakvere pakiautomaati (telefon 5345 6119).

Tähtis tegelane lepatriinu

Rakvere Kungla lasteaia Lepatriinu rühma lapsed on putukate meisterdamisega juba algust teinud. Rühmaõpetaja Marika Kundla räägib, et rühmas on mitu aastat tehtud projektõpet ning kuna sel aastal alustati taas kolmeaastastega, hakkasid õpetajad mõtlema, mida mudilastega teha. „Õppeaasta algas meil alles 1. oktoobrist, enne seda peamiselt mängisime ja jälgisime, mis huvid lastel on. Oleme Lepatriinu rühm ja on näha, et lepatriinu on laste jaoks väga oluline tegelane. Õues käies lapsed ikka otsivad ja uurivad neid. Kui meisterdamise üleskutsest teada saime, mõtlesime kohe, et see on ideaalne võimalus mitte ainult lepatriinude, vaid ka teiste putukatega rohkem tuttavaks saada. Kuna lastele putukad meeldivad, sobis see teema meile väga hästi.“

Õpetajad on laste käest küsinud, milliseid putukaid lapsed teavad ja millised varasemad kogemused neil putukatega on, samuti on arutatud, kuidas putukad välja näevad ja kus nad elada võivad. Koos kuulati, millist häält erinevad putukad teevad, ja püüti hääli ära arvata. 

Õpetaja Marika räägib, et Kungla lasteaial on suur õunaaed, kus lepatriinusid tihti kohtab. „Ühel päeval mustsõstrapõõsas lepatriinut nähes arvasid lapsed, et too sööb põõsa lehti. Lepatriinu aga sõi hoopis imetillukesi lehetäisid, keda me nutitelefoni makrokaameraga pildistasime. Uurisime putukaid ka luupidega. Paljud lapsed nägid luupi esimest korda, nii et putukate teema hea külg on seegi, et laste teadmised ja sõnavara täienevad. Näiteks õppisid nad ära sõnad „luup“ ja „tundlad“.

Putukate meisterdamiseks valmistasime koos soolataigna – lapsed ise mõõtsid kaussi jahu ja soola ning lisasid vett, kuni tekkis jahuvärvi mass, millest nad voolisid putukaid ja putukate pesi ning värvisid need üle. Putukate pesade jaoks käisime lisaks pargist oksi, sammalt, lehti ja tammetõrusid korjamas. Tööd tulid väga toredad, nagu väikesed skulptuurid. Näiteks üks tüdruk pani oma tööle nimeks „Liblikas, kes sööb kooki“. Kuigi kolmeaastased on veel väikesed, tegi igaüks oma töö ise ja need kõik on isemoodi. Aga meie töö ei ole veel lõppenud.“

Värvilised õunaussid ja pesupulgast rohutirtsud

Rakvere Triinu lasteaia Poku rühma õpetaja Airi Niukkanen on juba aastaid käinud koos oma rühma laste ja lastevanematega Rakvere Teatris jõuluetendust vaatamas. Teatrisse minnakse ka sel aastal ning seda enam soovisid lapsed putukate meisterdamise üleskutsega liituda.

Triinu lasteaias on praegu käimas suur õunaprojekt, mis seob kokku mitu oktoobrikuu sündmust. 21. oktoobril tähistatakse rahvusvahelist õunapäeva, ettelugemise päeval loevad vanema rühma lapsed noorematele õunateemalisi jutte ette. Ühtlasi räägitakse tervislikust toitumisest ja toimub näitus, kuhu pered toovad õuntest tehtud hoidiseid ning jagavad õunatoitude ja küpsetiste retsepte.

„Putukate projekt seostub selle kõigega suurepäraselt!“ rõõmustab õpetaja Airi. „Hakkasime koos lastega uurima, millised putukad käivad õunaaias. Meie rühma viieaastastele on tuntud putukad, nagu lepatriinud, liblikad, sipelgad, ämblikud, kiilid, hästi teada. Lugesin lastele hiljuti ette juttu „Õunahaldja õnn“, kus tegutses üks kääridega putukas, ja küsisin, kes see olla võiks? Koos saime selgeks, et see on õielõikaja.“

Meisterdamiseks oli lastel kasutada mitmesugust materjali: munakarbid, pesupulgad, plastmasslusikad, karvatraadid, pärlid, liikuvad silmad, aga ka tammetõrud, kastanimunad, värvilised puulehed. Igaüks valis ise, millise putuka ta tahab teha. „Kõige rohkem tehti õunausse, kusjuures ühtki rohelist õunaussi ei ole, kõik on värvilised ja pärlitega kaunistatud,“ räägib õpetaja lõbusalt. „Meisterdati ka sipelgaid, liblikaid ja rohutirtse. Üks poiss, kes pesupulgast rohutirtsu tegi, oli hästi õnnelik ja uhke, kohe oli näha, et tirts meeldib talle endale ka. Kõik mõtlesid oma putukale nime ja väikse lookese ka juurde. Putukate tegemine on andnud palju toredaid võimalusi – oleme saanud nende kohta uurida, lugeda, jutte kuulata. Lastel on olnud põnev, ja õpetajatel samuti.“

Putukate spaa

Krõlli rühmas meisterdasid lapsed munarestidest lepatriinusid, ämblikke ja mesilasi ning värvisid need üle guaššide ja akrüülvärvidega. Kui putukad valmis said, oli neile ka alust vaja. Õpetaja Inna Ramul lõikas papist välja kolm suurt lehte ja värvis need roheliseks.

„Siis tuli meie rühma Hendrikul mõte teha putukate spaa,“ räägib õpetaja Inna. „Loomulikult tuli teha ka mullivann, sest mis spaa see ilma vannita on! Lapsed on ju Rakvere spaas käinud ja asjaga kursis. Kuna päris vett kasutada ei saanud, võtsime veega täidetud vanni asemele ühe läbipaistva karbi ja tegime ka redeli, mida mööda saab vette minna. Teise lehe peale ehitasid lapsed korstnaga maja, mis on lasteaed. Kohe jagati ka rollid ära: lepatriinud ja mesilased on lapsed, ämblikud aga õpetajad. Isegi piletimüüjad on olemas. Lapsed sättisidki ühe lehe peale lepatriinud ritta ja seletasid, et nad seisavad spaa järjekorras. Niimoodi ühiselt arutledes ja koos meisterdades valmis tore töö, mille saadame teatrisse.“

Kuuldavasti on üleskutsele reageerinud paljud lasteaiad ja koolid. Kes soovib veel putukate meisterdamisel kaasa lüüa, siis praegu on õige aeg alustada – töid võib saata 6. novembrini.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!