Riho Pätsi Koolimuusika Fond tunnustab muusikahariduse edendajaid

19. nov. 2021 Inge Raudsepp Riho Pätsi Koolimuusika Fondi juhatuse esimees - Kommenteeri artiklit

Riho Pätsi Koolimuusika Fondi 2021. aasta laureaadid on Heli Roos (Tallinna Reaalkooli muusikaõpetaja), Signe Rõõmus (Võru Kesklinna kooli muusikaõpetaja), Ivi Tivik (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia emeriitdotsent, Tallinna Muusikakeskkooli ja Vanalinna Hariduskolleegiumi viiulipedagoog) ning helilooja Riho Esko Maimets. Laureaaditunnistuse juurde kuulub ehtekunstnik Jaan Pärna kujundatud hõbemärk ja stipendium 800 eurot.    

Heli Roos on lõpetanud Tallinna konservatooriumi, töötanud muusikaõpetajana Tallinna 37. keskkoolis ning dirigendina Tallinna Poistekoori ettevalmistuskooridega. Praegu on ta Tallinna Reaalkooli muusikaõpetaja, tema õpilased on osalenud edukalt üleriigilistel muusikaõpetuse olümpiaadidel. H. Roos on koostanud muusikaõpikud ja töövihikud üldhariduskooli 5. ja 6. klassile. Lisaks õpetajatööle juhatab ta reaalkooli tütarlastekoori, poistekoori ning põhikooli kammerkoori. Koorid on pälvinud mitmetel rahvusvaheliste konkurssidel auhinnalisi kohti (koorifestivalid „Tallinn 2015“, Kalamata, Kreeka; Canta al Mar, Hispaania; Riva del Garda, Itaalia. Tema õpilased on saavutanud auhinnalisi kohti paljudel solistide ja vokaalansamblite konkurssidel Tallinnas, Harjumaal ning Alo Mattiiseni festivalil. Aastaid on Heli Roos korraldanud Tallinna ja Harjumaa vokaalansamblite konkurssi „Volüüm“. Ta kuulub Eesti kooriühingu koolikooride sektsiooni juhatusse ning on ka muusikanõukogu liige. H. Roos on valitud Tallinna aasta õpetajaks 2006. ja 2013. aastal.

Signe Rõõmus on lõpetanud Heino Elleri nim Tartu muusikakooli koorijuhtimise eriala, töötanud Varstu keskkoolis, 1993. aastast Võru Kesklinna koolis. Koostöös kohaliku muusikakooliga avati 2011. aastal muusikaõpetuse süvaklass, mille loomisel oli Signe Rõõmusel oluline roll. Õpetajatöös on ta rõhutanud aktiivse musitseerimise olulisust – laulmist ja pillimängu, samuti seoste loomist õppeainete vahel ning ka igapäevaeluga.Õpilastenoodistlaulmise arendamisel toob ta efektiivse meetodina esile relatiivset noodistlugemise süsteemi, mis on lihtne, arusaadav ja mänguline. Signe Rõõmus juhatab mitmeid koolikoore: mudilaskoor, poistekoor, lastekoor, neidudekoor ja segakoor, kooridele on omistatud kõrged kategooriad. Et lauljad saaksid mitmesugust laulukogemust, on ta aastaid suunanud õpilasi üleriigilistesse kooridesse (tütarlastekoor Ilmalilled, Eesti Meestelaulu Seltsi üle-eestiline poistekoor Kalev). Lisaks koolikooridele on ta ka täiskasvanute kooride, naiskoori Tempera ja Võru Meeskoori dirigent. Neis koorides laulavad paljud Signe õpilased. 2017. omistati Signele Tartu kultuurkapitali Vaike Uibopuu sihtkapitali stipendium, 2020. aastal Võru linna aasta kultuuritegelase tiitel.

Ivi Tivik on Eesti tuntumaid viiulipedagooge, kes on andnud õpetaja, õppejõu, õpikute ja metoodiliste materjalide koostaja ja haridusalaste praktiliste uuenduste algataja ning elluviijana väärika panuse kogu viiulimängu arengule Eestis. Aastakümnetepikkusele tööle viiuliõpetajana Tallinna Muusikakeskkoolis lisandub üliõpilaste juhendamine Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, aastaid ka Vanalinna Hariduskolleegiumi muusikakoolis. Ivi Tivik on EMTA emeriitdotsent. Tema isikupärane ja nõudlik õpetamisstiil on andnud suurepäraseid tulemusi, tema õpilased on osalenud juba õpingute ajal paljudel konkurssidel Eestis ja väliriikides, saavutades kõrgeid auhinnalisi kohti. Ivi Tiviku töös on tunda kõrget kvaliteeti ja peent viimistlust, mis ilmneb eredalt kontserdilavadel. Enamik Ivi Tiviku õpilastetest on tuntud kodumaisel ja rahvusvahelisel areenil: Olavi Sild, Niina Murdvee, Mari Tampere-Bezrodny, Urmas Vulp, Ülo Kaadu, Aet Ratassepp, Kaido Välja, Lasse Joamets, Juhan Tralla, Linda-Anette Verte, Ivi Ots jpt. Oma viiulimängu õpetamise kogemusi on ta jaganud paljudel rahvusvaheliste seminaridel ja konverentsidel. Ivi Tiviku arvukad metoodilised artiklid on ilmunud Eesti keelpilliõpetajate ühingu ajakirjas ning EMTA interpretatsioonipedagoogika instituudi ajakirjas, osa valminud artikleid on veel ilmumisel. Tema koostatud on kolmeosaline viiulikool, mis on tekitanud positiivset vastukaja ka rahvusvahelises plaanis. Ivi Tivik on pälvinud rohket tunnustust. Talle on omistatud Valgetähe V klassi teenetemärk.

Helilooja Riho Esko Maimetsa teoseid mängitakse nii Eestis kui maailmas üha sagedamini, tema  muusika on kõlanud arvukatel festivalidel, kahel üldlaulupeol ning tema teosed on mitmete kollektiivide püsirepertuaaris: Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Rahvusmeeskoor, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Kitchener-Waterloo Symphony Orchestra (Kanada), Curtis Symphony Orchestra (USA) jpt.2014. aastal omandas  ta Philadelphias asuva Curtise muusikainstituudi diplomi kompositsiooni alal, 2019. aastal asus õppima EMTA doktorantuuris. Maimetsa  õpetajad on olnud Helena Tulve ja René Eespere ning Christos Hatzis Toronto ülikoolist. Noore heliloojana on ta pälvinud mitmeid rahvusvahelisi auhindu, näiteks SOCAN Award, Karen Kieseri preemia (Kanada), highSCORE preemia (Itaalia), I preemia Villiers Quarteti konkursil (Suurbritannia). 

Riho Esko Maimets on loonud muusikat ka laste-, noorte- ja koolikooridele. Tema sulest valmis Eesti Meestelaulu Seltsi 2020. aasta poistekooride võistulaulmiseks tellitud A-kategooria kohustuslik laul „Sääl igatsedes hilju …“ ning 2021. aastal toimuva ENLS ja EMLS ühiseks laulupäevaks „Kodu(L)ootus“ loodud kolmeosaline kantaat „Kojup minda oodatanne“ poiste-, neidude-, nais- ja meeskooridele. 2019. aasta laulupeol kõlas ühendmudilaskooride esituses tema seatud „Rõõmulaul“, 2017. aasta noorte laulupeol tema loodud „Meie laul“. 2014. aastal valmis tema „Üles leida oma laul“ lastekoorile ja keelpillidele, mida esitati Tartu laulupeol. Ta on kirjutanud ka „Angele Dei“ ja „Imeline helin …“ lastekoorile, „Veni Emmanuel“ tütarlastekoorile, „Ave Maria“ mudilaskoorile  jpt.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!