Karjäär IT- ja küberturbe valdkonnas – ka tüdrukutele!

3. dets. 2021 - Kommenteeri artiklit

Ilmumas on e-raamat „Naised küberturbes – eeskujud tüdrukutele“, mis julgustab 7.–12. klassi tüdrukuid süvenema IT-õppesse, et sellele oma tulevast karjääri üles ehitada. 

IT-valdkond vajab Eestis ja ka mujal juurde palju uusi spetsialiste – nii mehi kui naisi –, kuid kahjuks asub IT-d ja küberturvet õppima vaid 10–15 protsenti tüdrukutest oma sihtrühmast. Selle üheks põhjuseks peetakse eeskujude vähesust ja seda, et koolides ei ole teemast kuigivõrd räägitud. 

Hakkasin tüdrukute kaasamise teemaga tegelema tänu „Küberolümpia“ projekti uuringutele ja võistlustele, millest selgus, et kui 4.–5. klassis on õpilaste huvi tehnoloogia vastu ühesugune, siis 9. klassiks langevad tüdrukute huvi ja oskused kolmandikuni, eriti kriitiline on vene tüdrukute kaasatus. Samal ajal näitavad PISA ja kõik muud testid, et tüdrukute oskused kõiges muus (matemaatika, loodus ja keel) on poistega võrdsed või isegi paremad. Kuidagi on juhtunud, et tehnoloogia valdkonnas surutakse tüdrukud alla juba põhikoolis, kui õpilane pole veel täpselt välja mõelnudki, kelleks tulevikus saada. Selline mahajäämus viib olukorrani, kus IT-d õppima asuvad noormehed on eelnevalt juba kuus aastat koolis teemaga süvitsi tegelnud, tüdrukud aga mitte. Nii astubki bakalaureuseõppesse 20% naisi, küberturbesse 10% või vähem. See ei ole loomulik olukord, sest bitt ei küsi sugu ja IT-sektor ei vaata, kas töötajal on jalas püksid või seljas seelik.

Kui uurisime küberturbe vallas tegutsevaid kogenud naisi, siis kõlas läbi uhkus olla naine IT-valdkonnas: „Naised sobivad küberturbe valdkonda, kuna neil on tänu kasvatusele ja kultuurile teised isikuomadused kui meestel, mida on vaja just selles valdkonnas. Ajalooliselt olid programmeerijad algselt just naised. Naised on empaatilisemad ning paremad n-ö multitask’ijad. Naised taluvad paremini stressi ning oskavad leida kompromisse, seega võidavad ka enim sõdu või ei lase neil üldse tekkida. Näiteks valdkonnas, mis on lähedalt seotud rahu ja julgeolekuga, on teaduslikult tõestatud, et naiste suurem osakaal rahuprotsessides (eriti otsustustasandil) viib jätkusuutlikumate tulemusteni.“ 

Teisalt kõlab ka kahetsus, et naised on valdkonnast tõrjutud olnud. „Erinevus rikastab ja mida rohkem erisuguseid inimesi, seda rohkem suudame üksteist täiendada. Mehed ja naised näevad asju natukene teise nurga alt ja seda väärtust tuleks enam ära kasutada. Tasakaal võiks olla ja mitte ainult naiste-meeste hulgas, vaid ka vanusegruppides jne. Näiteks komplekssete ülesannete lahendamisse on mõistlik kaasata eri vaatenurkadega inimesi, et katta võimalikult suur osa hüpoteese. Muidu võib juhtuda, et meie masinõppe algoritmid oskavad tuvastada vaid meeste vaatenurgast tulenevaid aspekte (soovitame vaadata Netflixist „Coded Bias“), tootedisain ei arvesta kasutusmugavuses naisterahva anatoomiaga või arendatakse tooteid, mis põhinevad vaid meeste käitumismustritel“. 

Miks naised ei jõua IT-sektorisse, selle kohta saab andmeid 2021. aasta Emori uuringust, kus tuuakse välja, et juba lapsepõlves jagatakse mängud ja mänguasjad poiste ning tüdrukute omaks, huvitegevuses suunatakse poisid tegelema tehnika ja spordiga, tüdrukud tantsima või ilu looma. Tüdrukutel ei ole IT-sektori naiste hulgas eeskujusid. Naiste püsimist IKT-õppes mõjutavad õppe sisu, õppejõudude pedagoogilised oskused, ülikoolides valitsev kultuur, suhted kaastudengite ja õppejõududega. Hinnanguliselt jääb Euroopa Liidu majandusel igal aastal saamata üle 16 miljardi euro seetõttu, et naised loobuvad karjäärivõimalusest IKT-sektoris. 

Kutsekoja OSKA raporti alusel väheneb IT-sektoris rutiinseid ülesandeid täitvate töökohtade ning kasvab keerukamat tööd tegevate spetsialistide ametikohtade arv ja koolis valmistutakse ametiteks ja tegevusteks, mida pole veel väljagi mõeldud. 8. detsembri konverentsi raames avaldatav e-raamat „Naised küberturbes – eeskujud tüdrukutele“ on valminud vajadusest tuua esile tublid naised IT- ja küberturbesektorist, kuid pakkuda ka võimalusi mõista, millised on tüdrukute võimalused küberturbe ja IT-ga tegelema hakata ning karjääri teha. Materjal on loodud kahele sihtrühmale: 7.–12. klassi noored, kes alles otsivad oma teed, ja täiskasvanud, kes noori nende teel toetavad ja nõustavad (lapsevanemad, õpetajad, mentorid ning koolid ja ettevõtjad). Ehkki materjal keskendub tüdrukutele, saavad ka poisid siit kasulikke teadmisi.

Teema arutelude ja info jagamise toetuseks on loodud ka sostsiaalmeedia kanal CyberTomorrow https://www.facebook.com/cybertomorrow kus jagatakse infot naistest ja nende väljakutsetest ning võimalustest IT-valdkonnas.


Küberturbe veebikonverents

8. detsembril toimub e-raamatu „Naised küberturbes – eeskujud tüdrukutele“ veebiesitlus samanimelise konverentsi raames. Registreerimine https://koolitus.edu.ee/training/6559 kuni 3. detsembrini.

Materjali valmimist ja konverentsi toetavad Startup Estonia, Kredex, kaitseministeerium, „Targalt internetis“ projekt ja Euroopa Liit. Tegevusi viib ellu Tallinna Tehnikaülikool.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!