Vikiartikli välkvõistlus ootab osalejaid

2. dets. 2021 Pille Priks MTÜ Wikimedia Eesti hariduskoostöö projektijuht - Kommenteeri artiklit
Vikipeedia 24-tunni artiklivõistluse võitjavõistkond 2019. aastal. Foto: Ivo Kruusamägi / Wikimedia Commons
 

Laupäeval, 11. detsembril kell 11.15 saab alguse Vikipeedia artikli kirjutamise välkvõistlus, mille käigus peavad võistkonnad 30 tunni jooksul koostama loosi teel saadud teemal vikiartikli. Osalema on oodatud eelkõige õpilased ja üliõpilased, kuid võistkonda võivad vabalt kuuluda ka õpetajad.

Taoline võistlus toimub Eestis teist korda. Esimene võistkondlik 24-tunnine vikiartiklite kirjutamise võistlus oli aga teadaolevalt maailmas lausa esimene taoline ettevõtmine. Sel aastal on pikenenud artikli kirjutamise aeg, mis on nüüd 30 tundi. Korraldaja sõnul tehti selline muudatus lähtuvalt eelmisel korral osalenute tagasisidest.

Korraldaja ja žürii liige Ivo Kruusamägi rõhutab, et tegemist on ikkagi parimate kooliõpilaste ja koolide võistlusega ning loodab, et esindatud on palju Eesti õppeasutusi. Pandeemiaperioodile kohaselt on tänavune võistlus viidud täies ulatuses Zoomi keskkonda ja selle tulemusena oodatakse senisest veelgi laialdasemat osavõttu üle kogu Eesti.

Välkvõistlusel osalemiseks tuleb moodustada kahe- kuni neljaliikmeline võistkond, kelle hulgast vähemalt kaks peavad olema õpilased või üliõpilased. Võistkonnad peavad ennast registreerima hiljemalt 10. detsembriks kell 12 Tartu Ülikooli teaduskooli kodulehel.

11. detsembril loositakse osalejatele välja teemad, mis tänavu on seotud kohalike omavalitsustega. Võistkondadel on aega 30 tundi, et koguda materjali, mõelda välja artikli ülesehitus, kirjutada valmis tekst ning artikkel Vikipeedias nõuetekohaselt vormistada.  

Võitjameeskonnale paneb Wikimedia Eesti välja 1000 eurot. Kogu auhinnafond on 2000 eurot.

Varasemate osalejate sõnul oli võistlus huvitav ja kaasahaarav ning aeg möödus kiirelt, mistõttu uneaega peaaegu polnudki. „Olen varemgi Vikipeedias üht-teist parandanud, kuid eraldi artikli koostamiseks pole aega leidnud. Konkursile kandideerides mõtlesingi endale võimaluse anda ja vaadata, kas saame mahukasse entsüklopeediasse kirjutamisega hakkama. Tundus uudne ning huvitav kirjutada artikkel tiimitööna ja piiratud ajaga,“ sõnas eelmise aasta võidumeeskonna liige Kaarel Vesilind.

Koostööoskust rõhutavad ka korraldajad. „Osalejatel tuleb artikli koostamise etappe omavahel jagada ja üksteist abistada, sest ainult nii on võimalik konkurente edestada,“ toob välja Kruusamägi. „Selline ühisloomeline protsess ongi omane võrguentsüklopeediale, kus igaühel on võimalus artikleid täiendada ja paljud huvilised vastastikku üksteise loodut täiustavad, aga välkvõistlusega kaasas käiv ajasurve aitab seda kogemust oluliselt intensiivistada ja tuua sisse võistluslikku elementi.“

Meediapädevuse õpetamist toetav artiklivõistlus on seotud Eesti kõrg- ja üldhariduskoolide tegevusega Vikipeedias ning seda korraldavad Tartu Ülikooli teaduskool ja MTÜ Wikimedia Eesti. Lisainformatsioon on leitav Tartu Ülikooli teaduskooli lehel.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!