Suurepärase kooli võti: õpetaja ja õpilase hea suhe

7. veebr. 2022 Maria Kurisoo Emili kooli direktor - Kommenteeri artiklit
Maria Kurisoo.

Palju on uuritud ja räägitud sellest, mis teeb koolist hea kooli ja õpetajast hea õpetaja. Seda on uskumatult keeruline kirjeldada. Õpetamine ongi mitmekihiline ja -tahuline tegevus ning ühte tabelisse ei pruugi õnnestuda seda mahutada. Minu kogemus haridusvallas on aga süvendanud usku, et väga hea õpetamine algab õpetaja ja õpilase heast suhtest. Kuidas selles suunas liikuda?

Et teistega hästi läbi saada, on vaja end oma nahas mugavalt tunda. Hoolitse enda eest: maga piisavalt, liigu, söö tervislikult, tegele hobidega, suhtle oma kallite inimestega. Kui sul on keeruline ennast oma nahas hästi tunda, pole häbiasi otsida professionaalset abi.

Ideed uueks nädalaks

Kui siht on head suhted õpilastega, tuleb võtta aega ka enda hoiakute peale mõelda. Hoiakud paistavad välja igal juhul. Kas järgmised mõtted on teile tuttavad? Pean kalliks kõiki oma õpilasi. Kõik õpilased on head inimesed. Neil on alati positiivne kavatsus. Kõik õpilased suudavad õppida. Kõik õpilased suudavad hästi käituda. Tahan, et iga õpilane tunneks end minu tunnis hästi, ja olen valmis selle nimel pingutama.

Mõelge oma igapäevasele tegevusele. Kui olete harjunud pigem omaette või kolleegidega asju ajama, siis on teie järgmine väljakutse seda harjumust vähehaaval muuta. Hea suhe võtab aega ja tähelepanu. Ja seda ei saa hoogtöö korras ära teha, see nõuab pidevat panustamist.

Kui olete valmis, tunnete end oma nahas hästi, usute kõikidesse õpilastesse ning olete valmis suhete loomiseks ja hoidmiseks aega võtma, siis loodan, et leiate siit ideid, mida uuel nädalal ette võtta.

Suhelge õpilaste kui võrdsetega. Kui teie koolis on tava, et õpilased teietavad õpetajaid, siis teietage ka teie õpilasi. Kui see tundub imelik, siis paluge õpilastel end sinatada. Ärge muretsege, see ei õõnesta teie autoriteeti – pigem vastupidi. Ja kasutage õpilaste nimesid. Õppige nimed ruttu selgeks, sellega näitate, et hoolite neist, kaob anonüümsus.

Andke õpilastele varakult infot õppe eesmärkide, sisu ja hindamise kohta. Näidake, et teie jaoks on oluline, et neil läheks õppimises hästi. Aidake õpilasi, kes on hädas. Kui õpilasel läheb õppimine halvasti, ei ole see ainult tema (või tema vanemate) mure, vaid ka teie vastutus. Leidke aega, et teda tõesti edasi aidata, vajadusel kaasake spetsialiste. Andke õpilasele eduelamus ja tunnustage ohtralt.

Olge aus ja avatud ning naeratage siiralt. Rääkige õpilastele, kuidas end tunnete ja mida mõtlete. Kui midagi läks pahasti, ärge õigustage ega süüdistage, vaid rääkige sellest ausalt ja paluge vabandust. Kasutage sõnu „palun“ ja „aitäh“, pidage lubadustest kinni. Seda, mida nõuate õpilastelt, tehke ka ise.

Seadke piire. Teie ülesanne on tagada, et kõik kokkulepetest või reeglitest kinni peaks. Vastupidisel juhul teie autoriteet mureneb ja siis läheb ka suhte loomine vett vedama. Ka teie ise peate kokkulepetest ja reeglitest kinni pidama.

Et õpilased end teie tunnis turvaliselt tunneks, tuleb kohe sekkuda, kui kedagi kiusatakse. Samamoodi tuleb peatada solvamine, tõrjumine ja muu ebaviisakas käitumine. See näitab õpilastele, et teie jaoks on nende väärikus oluline.

Kui õpilaste vahel on konflikt, aidake neil seda lahendada. Istuge asjaosalistega koos maha ja rääkige kordamööda, mis juhtus. Olge konflikti lahendamisel õiglane ja kohelge õpilasi võrdselt. Kui õpilase ja teise õpetaja vahel on konflikt, tehke seda sama. Siis on veel eriti oluline, et kohtleksite õpilast ja õpetajat kui võrdseid.

Leidke aega, et õpilastega niisama juttu rääkida. Arutage vahetunnis, mida keegi eile õhtul tegi, või rääkige lemmiktoitudest. Kasutage ka teisi võimalusi õpilastega suhelda (sööklas, korrapidajana, väljasõitudel jne). Uurige, mis on neile oluline, ja jagage seda, mis on teie jaoks tähtis. Suhelge õpilastega põhimõtteliselt samamoodi, nagu suhtlete hea kolleegiga. Küsige vahel nõu.

Lugupidav partnerlus

Tehke nalja! Hea aprillinali või teie aine teemaline nali on kindlasti tore. Hoiduge sarkasmist ja ärge tehke õpilaste või kolleegide üle nalja. Enda üle võite küll nalja visata.

Mängige õpilastega näiteks lauamänge, miks mitte ka õuevahetunnis õuemänge. Kui kasutate õppemänge tunnis, mängige kaasa. Pidage meeles, et reeglid on teie jaoks täpselt samasugused kui õpilastele.

Suhelge õpilaste vanematega sõbralikult ja avatult. Kasutage iga võimalust oma õpilasi avalikult kiita.

Kui mõni õpilane on teistest erineva keele- või kultuuritaustaga, õppige natuke tema keelt või tavasid tundma. Näiteks laulge selle lapse emakeeles talle sünnipäeval sünnipäevalaulu või tähistage tema kultuuriruumi mõnda olulist tähtpäeva.

Pange seintele õpilaste pilte ja töid. Ärge valige ainult ideaalseid ja eeskujulikke (eriti kui need kipuvad kogu aeg samade õpilaste omad olema), vaid pange seintele kõikide õpilaste töid. Laske õpilastel ise valida, mis tööde üle nad eriti uhked on.

Kirjutage kiitusi. See on üks elemente, mis kujutab endast üksteisele tunnustavate sõnumite kirjutamist.

Suhe – mõne jaoks autoriteet ‒ saab olla ehitatud üles ka hirmule. Näiteks kes tunnis mõne üleliigse piuksu teeb, saab kohe karistada. Või on hindamisjuhend ehitatud üles nii, et väga head hinnet on pea võimatu saada, hoolimata teadmistest-oskustest või pingutusest. Aga hirm takistab õppimist. Sellise õpetaja tunnis on tõesti vaikne ja õpilased punnitavad, et head hinnet saada, aga tegelikult ei omanda nad selle aine sügavamat sisu ja loogikat ning see õppeaine muutub vastikuks.

Ehitage oma suhe õpilastega üles siirale hoolimisele ja armastusele. Püüdke neid kaitsta hirmu eest. Teil ei ole võimalik ära kaotada kõiki negatiivseid tundeid, aga teie võimuses on ise mitte hirmutav olla. Õpetaja-õpilase suhe kipub olema võimusuhe. Püüdke teha oma klassis nii, et see oleks lugupidav partnerlus. Siis naudivad õpilased teie tunnis olemist ja teie aine õppimist.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!