Nurmenukke vaatlema!

9. mai 2022 Iris Reinula ja Kertu Hool Tartu Ülikooli maastike elurikkuse töörühma liikmed - Kommenteeri artiklit
Kui kooli ümbruses nurmenukke pole, siis võib nädalavahetusel teha jalutuskäike sinna, kus neid leidub. Foto: Iris Reinula

Kevadine harrastusteaduse kampaania „Eesti otsib nurmenukke“ kutsub kõiki õpetajaid ja õpilasi nurmenukke uurima ja kaardistama.

Juba neljandat korda toimuv nurmenukkude kaardistamise eesmärk on määrata selle taime õite tüüp, sest see on väärt infot teadlastele. Teist aastat korraldatakse nurmenukuvaatlusi lisaks Eestile üle terve Euroopa.

Eelmisel aastal paistis Eesti Euroopas silma kõrge aktiivsusega ning eriti suure panuse selles andsid just koolid ja lasteaiad. Nurmenukuvaatlust on lihtne ühitada õppetööga, eriti koolides, kus saab õues õppida ja looduskeskkond lähedal. Kuid vaatluste andmeid saab sisestada ka nädalavahetusel ja perega looduses ringi liikudes. Nurmenukuvaatlused sobivad kokku loodusainetega, iseseisvate uurimistöödega, statistika õpetamiseks, loovainetes jne.

Vaatlusega saab hakkama igaüks

Väikese juhendamise abil saavad nurmenukkude vaatlemisega hakkama ka lasteaialapsed. Nurmenukul on kaht tüüpi õisi, millest saab palja silmaga peale vaadates kohe aru. L-tüüpi õiel on lühikesed tolmukad, kuid S-tüüpi õiel on tolmukas nii pikk, et paistab õie seest välja.

Vaatluse tegemiseks tuleb leida nurmenukke, vaadata õie sisse, kumba tüüpi õis on, võimalusel lisada õiest foto ning saata see vaatlusvormi nurmenukk.ee kaudu teadlastele. Nurmenukuvaatlusi saab sisestada kampaania kodulehe kaudu näiteks nutitelefoni või tahvelarvuti abil otse vaatluskohalt, kuid vaatluse andmed võib sisestada ka hiljem. Nurmenukku ei pea noppima, kuid enda tarbeks kosutava tee jagu võib küll korjata.

Ideaalis peaks olema ühes kohas kahte eri tüüpi õisi umbes võrdselt. Eelmise aasta vaatlused aga näitasid, et inimasustuse lähedal on õietüüpide tasakaal paigast ära ja nurmenukke kasvab seal üldse vähem. Andmeid tuleb aga juurde koguda, et selles päris kindel olla. Seniste teadustulemuste kontrollimiseks sel aastal veel viimast korda nurmenukuvaatlusi korraldataksegi.

Õppematerjaliks on valminud ka animatsioon, mis seletab, kuidas teadus sünnib. Ka seda on soovitav üldhariduskoolides näidata, et saadaks aru, mismoodi üldse teadus tekib ja mida nurmenukuvaatlustega edasi tehakse. Video on leitav nurmenukk.ee kodulehel ja Youtube’i kanalil.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!