Pärnu Ühisgümnaasiumi maratonkuu rahvusvaheliste projektilähetustega

20. juuni 2022 Liis Raal-Virks Pärnu Ühisgümnaasiumi projektijuht - Kommenteeri artiklit

Maikuu osutus Pärnu Ühisgümnaasiumile (PÜG) tõeliseks maratonkuuks rahvusvaheliste projektilähetuste mõttes – kuu aja jooksul toimus suisa kuus projektilähetust.

Igal lähetusel osales kaks õpetajat ja neli õpilast, kokku said rahvusvahelise projektikohtumise kogemuse 24 õppurit. Selle projektijuhile ja kogu koolile suure väljakutse tingis talvine omikronilaine ning veebruaris alanud Venemaa ja Ukraina sõda, mis lükkas paljud kevadtalveks planeeritud tegevused õppeaasta lõppu. Nii juhtuski, et viie Erasmus+ projektiga koolil tuli ühe kuu jooksul valmistada ette kuus lähetust, kusjuures ühe projekti raames tuli korraldada viia lausa kaks kohtumist.

Maikuu esimesel nädalal toimus Prantsusmaal Strasbourgis kestlikku arengut käsitleva projekti „YES – Young Europeans for Sustainability“ teine kohtumine. Projektis osalevad üks kool igast riigist: Prantsusmaalt, Eestist, Poolast, Horvaatiast, Itaaliast ja Hispaaniast. Eesmärk on propageerida kestlikku arengut, teha teavitustöö kestliku arengu 17 eesmärgist ja nende sisust ning igaühe võimalikust panusest sihtide täitmisel.

Strasbourgis keskenduti soolise võrdsuse, ebavõrdsuse vähendamise ning rahu, õigluse ja tugevate institutsioonidega seotud eesmärkidele. Näiteks tuli iga riigi õpilastel valmistada ette esitlus oma kodumaa viiest kõige silmapaistvamast naisest. Külastati Euroopa Parlamenti ning teisi Euroopa Liidu asutusi ja organisatsioone, tutvuti nende töö põhimõtetega, räägiti seksuaalse ahistamise äratundmisest ja selle pidurdamise võimalustest.

Maikuu teisel nädalal toimus Bulgaarias Pazardžiku linnakeses muutuvas maailmas ühiste väärtuste leidmist käsitleva projekti „EVA – Equality, Variety, Acceptance: Schools in a changing world finding common values for living together in peace“ kõige viimane kohtumine. Selles koostöös osalevad kuus kooli Bulgaariast, Eestist, Saksamaalt, Portugalist, Türgist ja Prantsusmaale kuuluvalt La Réunioni saarelt, igaühest üks. Projekti eesmärk on leida partnerite erinevast kultuurilisest, religioossest või etnilisest taustast hoolimata ühisosa.

Bulgaaria lähetusel keskenduti projekti ühe olulisima nähtava lõpptulemuse viimistlemisele – väärtuste preambuli sõnastamisele. See dokument sisaldab põhimõtteid oluliste euroopalike väärtuste integreerimiseks kooli igapäevaellu ning lisatakse kuue partnerkooli kodukorda järgmise õppeaasta alguseks. Lisaks lavastati Bulgaarias näidend, mis kujutas Euroopas juhtuda võivaid kultuuri- ja väärtuskonflikte ning nende võimalikke lahendusi.

Maikuu teisel nädalal toimus teinegi projektikohtumine Bulgaarias, kuid sedapuhku Stara Zagoras linnas spaalinnade teemal projektis „Spa Towns: places on civilization and health“. Osalesid koolid Bulgaariast, Eestist, Saksamaalt, Poolast ja Portugalist. Eesmärk on väärtustada partnerriikide spaalinnade kultuuri ja ajalugu ning tõsta osalejate kultuuriteadlikkust. Bulgaarias toimunud kohtumiseks valmistasid iga riigi õpilased kaks ettekannet: üks ühe kohaliku spaa eripäradest, keskendudes asutuse tehnilistele lahendustele ning turvalisusele erivajadustega või väga noorte või eakate külastajate aspektist. PÜG-i õpilased tegid ettekande Hedon spaast, kuna märtsis Eestis toimunud projektinädalal külastati koos partneritega just seda.

Teine ettekanne käsitles joogivett spaalinnades. Pärnu noored rääkisid kodulinna kraanivees väga heast kvaliteedist ja Häädemeeste mineraalveest.

Mai neljandal nädalal toimus Poolas Tuchówi linnas projekti „Philosophy of Arts and Art of Philosophy“ teine kohtumine. Projektis osalevad koolid Poolast, Eestist, Türgist, Belgiast, Ungarist ja Portugalist. Eesmärk on õppida tundma partnerriikide ajalugu ja kultuuri ning tõsta seeläbi osalejate kultuuriteadlikkust, tutvuda partnerriikide olulisimate kunsti-, kirjandus- ja muusikateostega ning tutvuda nendes sisalduvate väärtustega. Noorte jaoks olulisi väärtusi anti edasi kunsti-, muusika- ja kirjandustööde kaudu.

Poolas toimunud projektilähetuse kulminatsioon oli rahvusvahelise fotonäituse avamine koolis, kus esitleti partnerkoolide õpilaste parimaid fotosid. Seoses Vene-Ukraina sõjaga olid kandvad teemad rahu ja vabadus, kuid fotod käsitlesid ka sallivust, soolist võrdõiguslikkust ning seksuaalvähemusi.

Mai lõpus toimus projekti „Spa Towns: places of civilization and health“ teinegi lähetus, kuid sedapuhku Poolas Krakówis ja Zakopanes. Selle koostöö viimasel lähetusel tutvustasid õpilased oma linnade kultuuriinimesi esitluste või dramatiseeringute kaudu. PÜG-i õpilased keskendusid kohalikele kunstnikele ja nende loomingule.

Maikuu lõpus ning juuni alguses toimus Portugalis Loulé linnakeses linnakeskkonda käsitleva projekti „Construisons l´espace de vie de demain“ eelviimane kohtumine, kus osales viis kooli Portugalist, Eestist, Austriast, Sloveeniast, Itaaliast ja Prantsusmaale kuuluvalt Martinique’i saarelt. Eesmärk on kestliku arhitektuuri ning loodussõbraliku elukeskkonna põhimõtete teadvustamine ning rakendamine kohalikus kogukonnas. Samas projektis esitasid PÜG-i noored kaks aastat tagasi Pärnu linnavalitsusele kavandid ja ettepanekud kooli ees asuva Siinmaa pargi arendamiseks.

Portugalis keskenduti roheturismile, külastati looduskaitsealasid, harrastati üheskoos keskkonnasõbralikke spordialasid ning räägiti roheturismi põhialustest. Jutuks tuli ka Lõuna-Portugali traditsiooniline arhitektuur, seal kasutatavad looduslikud materjalid ning keskkonnasõbralikud renoveerimisvõimalused Algarve regioonis.

Nii lühikese aja jooksul nii mitmetel projektilähetustel osalemine oli koolile ja projektijuhile suur väljakutse. Maikuus, mil toimusid riigieksamid, tuli koolil arvestada 12 õpetaja äraolekuga seoses lähetustel viibimisega ning korraldada nende asendamine. Väga lühikese aja jooksul tuli valmistada õpilased lähetuseks ette ning teha vajalik eeltöö. Kuna olukord oli erandlik ja kestis vaid piiratud aja, võeti ühise pingutuse ja vastastiku toetusega see väljakutse vastu ning viidi tegevused ellu.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!