25 aastat saksakeelset osakonda

30. sept. 2022 Anu Kušvid Tallinna Saksa Gümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja - Kommenteeri artiklit
Hetk Tallinna Saksa Gümnaasiumi saksakeelse osakonna 25. aastapäeva pidulikult aktuselt.

23. septembri päeval toimus Tallinna Saksa Gümnaasiumi aulas pidulik aktus, millega tähistasime oma saksakeelse osakonna 25. tegutsemisaastat. 

Nimelt avati 1. septembril 1997 Lennart Meri eestvedamisel meie koolis saksakeelne osakond, millega avanes õpilastele täiesti uus võimalus. Aasta hiljem nimetati endine 54. keskkool ümber saksa gümnaasiumiks. Saksakeelse osakonna lõpetanud noored saavad nii Eesti Vabariigi gümnaasiumi- kui ka Saksamaa Liitvabariigi küpsustunnistuse, mis omakorda on Saksa üldise kõrgkooliküpsuse tunnistus ja võimaldab jätkata õpinguid saksakeelses ülikoolis.

Kuigi koolis oli juba 1981. aastast 1. ja 9. klassis saksa keele süvaõpe, avanesid osakonna avamisega hoopis uued horisondid. Osakonna klassi saab kandideerida alates 7. klassist. Saksa osakonda kuuluvad klassid on a-klassid ja käesoleval õppeaastal õpib 7.–12.a klassis 156 õpilast. A-klassides õpetavad Saksamaalt tulnud õpetajad, kes viibivad siin lepingu alusel 2–6 aastat. Seitsmendikud on kohe sügisest silmitsi saksakeelsete pedagoogidega, kes õpetavad saksa keelt, matemaatikat, bioloogiat, ajalugu ning füüsikat, muid aineid omandatakse eesti keeles. Saksakeelsetes ainetes liigutakse samuti abituuriumi lõpueksamite poole, mille töid parandatakse Saksamaal.

Osakonna olemasolu annab kogu kooli õhustikule mõnusa rahvusvahelise hinguse. Igal aastal lisanduvad õpetajatele ka särasilmsed vabatahtlikud üliõpilased Saksamaalt, kes aitavad kooliperel vahvaid üritusi korraldada. Ka juubelipidustustest ei saanud osa vaid a-klassid, kogu nädala vältel oli kõigil võimalik sööklas süüa saksapäraseid roogasid, harjumuspärase koolikella asemel kuulutas tundide algust ja lõppu saksakeelne popmuusika, aatrium oli kujundatud vastava temaatikaga. Puhvetis kujunes eriliseks müügihitiks vesikringel (Brezel), mis on Saksa koolilaste lemmikvahepala.

25 tegutsemisaasta jooksul on meie koolis käinud õpetamas 60 õpetajat. Tore on ka õpetajate koostöö ja huvitav osa saada teise riigi pedagoogide metoodilistest võtetest. Osakonna õpetusstiilis on palju praktilist tegevust, näiteks kala silma ehitust ei uurita mitte õpikuskeemide põhjal, vaid ikka päris ja eheda lõhnaga kalasilma uurides. Ajalootundides ehitatakse papist rüütlilosse ning kehastutakse kostüümide abil ajastutruudeks tegelasteks. Vanemate klasside õpilased osalevad rahvusvahelistes projektides, eriti häid tulemusi on meie noored saavutanud väitluskonkurssidel „Jugend debattiert“ ning matemaatikakonkursil „Informatik-Biber“. Loomulikult kuuluvad keeleõppe juurde õpilasvahetused, sooritatakse saksa keelediplomi eksam (Sprachdiplom 1. ja 2.)

Saksa osakonna olemasolu on mingil määral hea võimalus ka Ukrainast tulnud õpilastele, kes on juba kodumaal saksa keelt õppinud – alates 7. klassist saavad nad lülituda õppetöösse.

Juubel on alati ka kokkuvõtete tegemise aeg. Eriti meeldiv oli, et kohale olid tulnud kõik osakonna direktorid, kes on 25 aasta jooksul osakonda armastusega juhtinud, ja rohkelt endisi õpetajaid Saksamaalt. Alates 2020. aastast on osakonna eesotsas dr Christian Ohler. Jällenägemisrõõm oli suur ja ühiseid mälestusi jagati õhtusel peol hiliste tundideni. Õpetajad on kogu maailmas sarnased, ükskõik, milline on nende emakeel, ikka tuntakse isetut rõõmu ja huvi endiste õpilaste käekäigu vastu. Kohal oli ka palju osakonna vilistlasi, 25 aasta jooksul on osakonna lõpetanuid 468 noort. Keegi neist ei kahetse, et valis sellise rikastava õpivormi.

Tallinna Saksa Gümnaasium on üks 27 rahvuskoolist, kus tegutseb saksa osakond. Alates 2016. aastast kuulub meie kool ülemaailmsesse saksa profiilkoolide võrgustikku (Deutsch-Profil-Schulen). Loodame, et selline ainulaadne võimalus õpilastele säilib ka siis, kui kõik Eestimaa koolid eestikeelsele õppele üle viiakse. Saksa osakonnas õpetatakse ju ikka ka eesti keeles eesti keelt ja kirjandust ja muusikat ja kehalist kasvatust. 

Täname ka Saksa suursaatkonda ning Goethe Instituuti, kellega meil on tihe koostöö.

Tervitame Sütiste teelt, Mustamäe mändide alt, kuigi meid pidevalt Kadrioru Saksa Gümnaasiumiga segi aetakse – ka neile palavad tervitused ning jaksu alanud õppeaastaks.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!