Julge karjääripöörde teinud Evelyn Sepp: praktika Inglismaal andis palju motivatsiooni

30. sept. 2022 Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse Agentuur - Kommenteeri artiklit
Fotod: erakogu

Poliitikaga lõpparve teinud Evelyn Sepp asus paar aastat tagasi õppima Hiiumaa ametikoolis linnaaednikuks. Õpingute juurde käis aianduspraktika Inglismaal, mis oli Evelyni sõnul teostatav tänu Erasmuse programmile. Lisaks mitmekülgsele arengule andis välispraktika rohkelt juurde motivatsiooni ja kontakte.

Drastilist karjääripööret soovinud Evelyn otsustas järgida oma huvi aianduse vastu. „Soovisin professionaalses plaanis tegeleda millegagi, mida saab teha kätega, värskes õhus ja mis on seotud ilu ja loodusega,“ selgitas Evelyn. Hobiaednik oli ta olnud juba aastaid.

Teinud mitu praktikat eri Eesti ettevõtetes, oli Evelyni sõnul välispraktika väga orgaaniline osa tema õpingutest.

„Tänu Erasmuse programmile ja toele oli see teostatav,“ märkis ta. Ühelt poolt annab programm garantii vastuvõtjale ja teisalt võimaldab praktikandil kanda kulud ja nii oma õpikogemust täiendada, selgitas Evelyn.

„Inglismaa on iga aiasõbra teadvuses täiesti põhjendatult parim koht just tänu oma väga vanadele aianduse traditsioonidele ja sellele, kui läbi on Inglismaa imbunud aiakultuurist, olles selle looja ja ajalooline trendisuunaja ehk juba sajandeid,“ põhjendas Evelyn oma sihtriigi valikut.

Brexit lükkas praktikat edasi

Praktikakoha leidmisega Inglismaal ei olnud mingeid raskusi. Kool aitas oma kontaktidega kõvasti kaasa. Keeruliseks osutus Evelyni sõnul hoopis paberimajandus ja töölubadega seotu, mis käib kaasas Brexiti-järgse Inglismaaga.

„Esialgu pidi minu praktika toimuma juba eelmisel aastal, kuid nihkus aasta võrra edasi,“ sõnas Evelyn. Nii koliski ta Inglismaale tänavu kevadel.

„Minul õnnestus Inglismaal veeta õige mitu kuud ja peamine praktikabaas oli üks väike, aga kõrgelt tunnustatud maheaiand Coleshill Organics, kes on keskendunud maheköögivilja kasvatusele ja müügile.“

Lisaks andis pikk Inglismaal veedetud aeg võimaluse sõita mööda maad, külastada aedu ja parke, mis oli Evelyni sõnul samuti väga oluline panus.

Välispraktika sattus ajaloolisele perioodile

Evelynile sai osaks olla Inglismaal ajal, mis kogu maa tähistas äsja lahkunud kuninganna plaatinajuubelit.

„Oli väga eriline olla sellise ülemaalise, pikalt planeeritud ja väga suurelt tähistatud pidustuse vahetu osaline, kogeda seda koos inglastega,“ meenutas Evelyn. Eredalt jäi meelde Chelsea lillesõu, mille patroon kuninganna Elizabeth II samuti oli. Lisaks suured punase mooni- ja rukkililleväljad, mis kuninganna juubelikingituseks rajati, ja palju muud.

„Selle vahetu nägemine oli väga muljetavaldav ja annab selle riigi aianduskultuuri mõistmiseks suurema sügavuse kui lihtsalt lugedes või filme vaadates saanuks,“ sõnas Evelyn.

Mitmekülgselt arendav kogemus

Inglismaal veedetud aianduspraktika oli Evelyni sõnul väga arendav, silmiavav ja inspireeriv õpikogemus.

„See avardas väga palju silmaringi, lisas palju motivatsiooni ja inspiratsiooni muidugi,“ märkis ta.

Oluline külg välismaale õppima mineku juures on Evelyni kogemusel ka see, et saad võimaluse olla teises kultuuris, kohaneda, saada hakkama ja areneda inimesena.

Kõigele eelkirjeldatule lisaks sõlmis Evelyn häid sidemeid ja sai aru sellest, kui rahvusvaheline on aianduse eriala. Samuti nägi ta oma silmaga, kuidas maailma parimates aedades midagi tehakse, milliseid taimi ja kuidas kasutatakse.

„See kõik tekkis sügavat imetlust,“ võttis Evelyn oma välispraktika kogemuse kokku.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!