Õpetajatele loodi kodukohas loodusvaatluste läbiviimiseks juhendmaterjalid

15. sept. 2022 Tartu loodusmaja - Kommenteeri artiklit
Rannikuvaatlus Viimsis.

UNESCO ühendkoolide võrgustiku Läänemere projekt töötas eelneva aasta jooksul välja kõigi õppeastmete loodusainete õpetajatele mõeldud õppematerjalid, mis aitavad neil õpilastega kooliümbruses, kohalikus looduses või õppesõitudel harrastusteaduslikke vaatlusi läbi viia. Materjalide loomise eesmärk on loodusvaatluste õpetajatele mugavamaks ja metoodilisemaks tegemine ning sealt saadavate tulemuste tõlgendamine ja harrastusteaduses kasutamine.

Materjalide valikus on juhendmaterjalid ja töölehed nii ranniku-, jõe-, järve- ja tiigivaatlusteks, linnuvaatlusteks, õhukvaliteedi analüüsiks kui ka kevadel fenoloogiliste vaatluste tegemiseks. Nii saavad neid kasutada nii rannikul kui ka sisemaal asuvad õppeasutused, nii linnas kui ka maal asuvad õppeasutused, sest väikese roheala ja veekogu leiab igalt poolt. 

Juhendmaterjalid on testitud eelmisel õppeaastal toimunud koolitustel, kuhu olid kutsutud huvitatud õpetajad ja õpilased. Läänemere projekti koordinaator Maria Ivanova: „Mulle pakkus suurt rõõmu, kui koolituse lõpus olid osalejad valmis proovima teha oma koolis klassiga loodusvaatlusi , kuna nad on saanud selleks julgustust ja tööriistakasti. Üks meie võrgustiku lasteaed kohandas I astme jõevaatlust ning tegi sellest põneva seiklusekspeditsiooni . Tore on näha, kuidas materjalid  inspireerivad õpetajaid oma õppetööd rikastama.“

Abimaterjalide seas leidub lamineerimiseks mõeldud määramistabeleid ja pildikaarte, et kõige levinumaid liike oleks lihtne kohapeal ära tunda ja materjalid saaks õue kaasa võtta. Juhendmaterjalid annavad õpetajale näpunäiteid, mida loodusvaatluste tegemisel jälgida, millises järjekorras tegutseda, mis vaatlusi ja mõõdistamisi võiks läbi viia ning milliseid tulemusi koguda. Ka töölehed on materjali juures olemas ja õpetajad ei pea seega hakkama neid ise koostama.

Samuti on lisatud toetavad näpunäited ja viited, kuidas oma vaatlusi Eesti elurikkuse avalikku andmeportaali eElurikkus sisestada. Läänemere projekti üks eesmärke on populariseerida Eesti õpetajate ja õpilaste hulgas vabatahtlikku panustamist teadusesse vaatluste tegemise kaudu. Harrastusteadlaste panus laiendab elurikkuse uurimise haaret, aidates andmeid koguda ka paikadest, kuhu teadlased ei jõua.

Loodud õppematerjalid

  • Rannikuvaatluste juhendmaterjal, määramistabelid, pildikaardid, töölehed.
  • Jõevaatluste juhendmaterjal, suurselgrootute määramise abitabelid, töölehed.
  • Tiigi- ja järvevaatluse juhendmaterjal ja vaatluslehed.
  • Õhukvaliteedi vaatluste juhendmaterjal, metoodikavihik, sambliku indikaatorliikide poster.
  • Linnuvaatluse juhendmaterjal ja vaatlusprotokoll.
  • Fenoloogiliste vaatluste juhendmaterjal ja vaatluslehed.

Õppematerjalid toetavad Läänemere projekti harrastusteaduse programme, milles saavad osaleda kõik võrgustikuga liitunud koolid. Iga võrgustiku liige osaleb aastas vähemalt ühes UNESCO ühendkoolide võrgustiku pakutavas tegevuses, näiteks võibki selleks olla üks kodanikuteaduse vaatlusprogramm. Lisaks korraldab võrgustik toetavad õppepäevi õpetajatele.

Koostatud õppematerjalid leiab Läänemere projekti kodulehelt ja Keskkonnaharidus.ee portaalist.

Õppematerjalide koostamist toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!