Selgusid Karl Ernst von Baeri ja teaduste akadeemia medalite laureaadid

7. dets. 2022 Eesti Teaduste Akadeemia - Kommenteeri artiklit

Eesti Teaduste Akadeemia tänasel üldkogul kuulutati välja Karl Ernst von Baeri nimelise medali laureaat elu- ja maateaduste alal. Medali pälvis Tartu Ülikooli taimeökoloogia professor, akadeemik Martin Zobel tähelepanuväärsete teadussaavutuste eest bioloogilise mitmekesisuse ja liigirikkuse selgitamisel ühitatult eduka organisatsioonilise tegevusega.

Samuti kuulutati välja neli Eesti Teaduste Akadeemia medali laureaati, kellest igaüks on jätnud olulise jälje meie teadusmaastikule või ühiskonda: Tartu Ülikooli raamatukogu direktor Krista Aru, Mart-Olav Niklus, Tallinna Tehnikaülikooli täisprofessorit tenuuris Malle Krunks ning teadusajakirjanik ja korralduslik juht Eesti Rahvusringhäälingu portaalis Novaator Jaan-Juhan Oidermaa.

Krista Aru pälvis medali pikaajalise tõhusa koostöö eest teaduste akadeemiaga, uuelaadse haridust toetava raamatukoguvõrgu arendamise eest ja akadeemikute arhiivide töötlemise eest Tartu Ülikooli raamatukogus.

Mart-Olav Niklus pälvis medali Charles Robert Darwini epohhiloovate teoste „Liikide tekkimine“ (2012) ja „Inimese põlvnemine ja suguline valik“ (2015) tõlkimise eest eesti keelde. Samal ajal on ta andnud märkimist vääriva panuse eestikeelse teadusliku sõnavara arendamisse.

Malle Krunks sai tunnustuse ulatuslike pingutuste eest naisteadlaste nähtavale toomisel, noorte kolleegide innustamise ning kauaaegse panustamise eest L’Oreal-UNESCO stipendiumite hindamiskomisjoni töösse.

Jaan-Juhan Oidermaad tunnustati panuse eest Eesti Rahvusringhäälingu portaali Novaator arendamisse ning teaduste akadeemia kolme minuti loengute korraldamisse. Ta on portaali ja selle taga oleva töörühma üles ehitanud professionaalseks teaduse kajastamise keskkonnaks, mis on võrreldaval tasemel maailma tipp-populaarteadusajakirjadega. Akadeemia kolme minuti loengute ettevõtmisse tõi ta mõne aasta eest juurde olulise dimensiooni, õpetades konkursi osalejaid kirjutama arvamusartiklit.

Teaduste akadeemia nimelised medalid antakse Eesti teadlasele, kel on väljapaistvaid saavutusi oma teadusvaldkonnas. Karl Ernst von Baeri nimelise medali on alates 2007. aastast saanud vaid kolm teadlast: Loit Reintam (2007), Ülo Mander (2011) ja Richard Villems (2015).
Eesti teaduste akadeemia medalit antakse üksikisikutele suurte teenete eest Eesti teaduse arendamisel või selle arendamisele kaasaaitamisel, samuti teenete eest Eesti teaduste akadeemia ülesannete täitmisel.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!