Informaatikaolümpiaadi lõppvooru ülesanded panid osalejad korraldaja rolli

15. veebr. 2023 Tartu Ülikooli teaduskool - Kommenteeri artiklit
2023. aasta Eesti informaatikaolümpiaadi lõppvooru ühispilt. Foto: Sandra Schumann

Möödunud nädalavahetusel, 11. ja 12. veebruaril toimus Tartus Eesti informaatikaolümpiaadi lõppvoor. Kokku osales 37 õpilast, kes olid võistlema kutsutud oktoobris peetud lahtise võistluse ja detsembris korraldatud eelvooru tulemuste põhjal.

Lõppvoorus oli osalejatel viis tundi aega, et kirjutada valmis programmid žürii ettevalmistatud andmetöötlusülesannete lahendamiseks. Tänavused ülesanded olid inspireeritud olümpiaadide ja võistluste korraldamisel tekkivatest olukordadest. Näiteks pidid õpilased teadma, kuidas kasutada täpselt ära eelarve olümpiaadi lõppvooru esikolmikule auhindade ostmiseks. Raskeimas ülesandes tuli leida, mitu võimalust on informaatikaolümpiaadil õpilaste lõppvooru kutsumiseks.

Kolmes arvestuses toimunud võistlusel tuli põhikooliõpilaste hulgas esikohale Agnes Tennisberg (Tartu Herbert Masingu Kooli 9. klass) ja gümnasistide seas oli parim Hans Gustav Kõljalg (Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. klass). Eraldi algajate arvestuses, kuhu kuulusid gümnaasiumiõpilased, kes ei olnud varasematel aastatel lõppvoorus punkte teeninud, võitis Jaan Artur Viirsalu (Hugo Treffneri Gümnaasiumi 10. klass). Täismahus Eesti informaatikaolümpiaadi lõppvooru tulemused ja ülesanded on avaldatud Tartu Ülikooli teaduskooli kodulehel.

Žürii esimehe Sandra Schumanni sõnul oli tänavu eriti inspireeriv näha lõppvoorus osalenud tüdrukute suurepäraseid tulemusi. „Keset võistlust oli tükk aega jooksvas pingereas olukord, kus kõik kolm lõppvooru kutsutud tüdrukut kuulusid põhikooliastme esikolmikusse,“ selgitas ta. Schumann lisas, et kuigi lõpus läks kolmas koht poistele, lahendasid kõik tüdrukud ülesandeid märkimisväärselt hästi.

Autasustamisel läksid jagamisele eriauhinnad, millest kõige pikema traditsiooniga on Laisa Programmeerija auhind. Võimalikult lühikese korrektse programmi kirjutaja tunnustamiseks loodud auhinna pälvisid kolm põhikooliõpilast: Karl Markus Konstabel (Tartu Erakooli 8. klass), Märt Mattias Alas (Miina Härma Gümnaasiumi 3. klass) ja Rasmus Joel Raidjõe (Tallinna Tehnikagümnaasiumi 8. klass). Gümnasiumiastmes sai auhinna Jaan Artur Viirsalu (Hugo Treffneri Gümnaasiumi 10. klass).

Lisaks anti välja oktoobris toimunud lahtise võistluse auhinnad ja „Häkkeripunktide“ auhinnad aasta jooksul rahvusvahelistel veebivõistlustel osalemise ja kodus harjutamise eest.

Informaatikaolümpiaadi toetasid sel õppeaastal Bolt Technology OÜ, AS Bondora, Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituut ning haridus- ja teadusministeerium. Võistluse korraldust koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!