„Naiste ballaadid“ jutustab sünged lood ja kutsub märkama naistevastast vägivalda  

3. veebr. 2023 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia - Kommenteeri artiklit
Foto: Ekvilibrist

Täna, 3. veebruaril toob Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia pärimusmuusika eriala 3. kursuse üliõpilane Marion Selgall EMTA kontserdi- ja teatrimaja black box’i lavale kontsertlavastuse „Naiste ballaadid“, mis on inspireeritud Veljo Tormise kantaat-balleti “Eesti ballaadid” naiste hirmuäratavatest lugudest ning Selgalli enda isiklikest läbielamistest. 

„Veljo Tormis on öelnud: „Tänasele mõeldes ei huvitanud mind niivõrd ballaadide ränk ja verine sündmustik, kui see inimlik hingeline seisund, emotsionaalne ja eetiline hinnang sündmustele, mis lauludes peitub.“ Lisaks sellele tõepoolest suisa katartilisele hingelisele seisundile huvitas mind aga just see “Eesti ballaadide” naiste lugude ränk ja verine sündmustik, olles ise midagi sarnast oma elus läbi elanud,“ sõnab kontsertlavastuse eestvedaja Marion Selgall ning lisab: „Soovin „Naiste ballaadidega“ anda panuse naistevastase vägivalla märkamisele ja lõpetamisele ühiskonnas.“

Üheskoos muusikute ja tantsijatega võetakse ette elektrooniline, improvisatsiooniline ja kammerlik rännak Tormise vägevusega seatud hämarate eesti regilaulude radadel. „Need on naiste lood, mis on paraku aktuaalsed ka tänapäevases maailmas. Lood vägisi suu ja käe võtmisest, lapse hülgamisest ja tema taas omaks tunnistamisest, soovist pääseda soovimatust meesolevusest enda kõrval. Jääb vaid loota, et nende lugude ärajutustamine aitab kaasa sellele, et me ise ega keegi meie ümber ei peaks enam selliselt kannatama ja et ainsaks lootuseks ei jää „Eesti ballaadide“ epiloogi lõpus kaikuma jäävad sõnad „Tuleb tuuli, annab armu, paistab päeva, pead silitab“,“ ütleb Selgall. 

„Marion loob ajaruumist väljaspool, mistap on tema hääl ja looming isikupärane ega klammerdu liig jäigalt traditsiooni raamide külge, kuid toetub parimas mõttes kahele jalale, millest üks on teadlikkus pärimusest ja teine on tunnetus läbi iseenda päritolu,“ iseloomustab kontsertlavastuse autorit Marion Selgalli tema eriala õppejõud Kadri Voorand.
Laval on Marion Selgall (vokaal, väikekannel) ning kaasautorid Helen Allikvee (vokaal), Mareta Pedak (vokaal), Karl Korts (elektroonika), Gonzalo Leonardo Muruaga Olguin (kitarr), Enrik Visla (viiul), Heliä Mailiis Viirakivi (flööt), Katia Skylar (liikumine, CPPM), Indrek Põldver (liikumine, Free Flow Studio). Kostüümikunstnik on Anna Aizsilniece (Recycled.lv), grimeerija Grete-Anete Ormus.
Kontsertlavastus „Naiste ballaadid“ tuleb ettekandele vaid ühel korral, sissepääs on tasuta.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!