„Vaatamise kool“ ärgitab õpilasi tippkunsti abil kaasa mõtlema

3. veebr. 2023 Minni Moyle Tallinna Kunstihoone - Kommenteeri artiklit

Tallinna Kunstihoone ja Sally Stuudio koostöös sündis õpilastele ja õpetajatele tasuta haridusprogramm „Vaatamise kool“, mis on kooskõlas riikliku õppekavaga ja õpetajatele süsteemne abiline tundide läbiviimisel. Pooleteise hooaja jagu tunde ja osalejate sooja tagasisidet on juba seljataga, veebruarist lisandub põhikooli esimese astme programmile ka kauaoodatud „Vaatamise kool“ gümnaasiumile.

Unikaalne haridusprogramm ärgitab õpilasi tippkunsti abil kaasa mõtlema, ühiskonda mõtestama ja seoseid looma. Kasulikud teadmised kogunevad metoodiliste, loominguliste ja mänguliste vahendite abil. Uurime kunsti mitmekesiselt ja innustame õpilasi end väljendama. Sisukas ja avatud arutelu kunsti keskel arendab loovat mõtlemist ning isiklike seoste loomist. Tallinna Kunstihoone näitused on tihedas dialoogis ümbritseva eluga ning toetavad üldpädevust loomulikult ja mänguliselt. 

„Vaatamise kool“ põhikoolile

Põhikooli esimese astme „Vaatamise kooli“ esimesed kolm osa „Punkt, joon ja pind“, „Osadest tervik“ ning „Värv ja valgus“ hõlmavad 1.–3. klassi kunstiaine õppesisu peamisi punkte visuaalse kompositsiooni alustest mitmesuguste tehnikate ja materjalidega tutvumiseni. See programm sobib väga hästi igas vanuses õpilastele esimeseks kohtumiseks kunstiga, seda saab kohandada ka põhikooli vanematele õpilastele ja kas või gümnaasiuminoortele.

Iga osa on riikliku õppekavaga kooskõlas terviklik õpiühik ja koosneb kolmest osast: virtuaalne eeltund, haridusprogramm näitusel ning järelülesanne koolis. Praktilise loovülesandena valmiv hüpiknäitus toob kooli vaheldusrikkust ja kaasaegse kunsti elevust. Muudame kooli ajutiseks kunstisaaliks ning jagame kogemust teiste õpetajate ja õpilastega. Põhikooli esimese astme õpilane saab igast näitusetunnist kaasa praktilise ja haarava töövihiku, neist moodustub talle ainulaadne kunsti käsiraamat. 

Osalejate tagasiside on olnud kannustav. Näiteks üks Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpetaja kirjutas: „Tegu on väga vahva projektiga! Õpilased said kenasti selgeks mõisted „punkt“, „joon“ ja „pind“. Videotund on põnev ja sealne tegevus, nii kunstnike loodud teoste loomine kui ka ise tegelaste loomine pakkus lastele huvi. Näituse külastus tekitas elevust. Kunstihoone poolt oli tegevus põhjalikult läbi mõeldud. Arvan, et tegu on igati toreda ja õnnestunud projektiga. Nii mõnigi lapsevanem andis tagasisidet, et lapsel tekkis huvi galeriide külastamise vastu.“ Mustamäe humanitaargümnaasiumi õpetaja sõnas: „Suur-suur tänu! Väga tore oli koos teiega näitust külastada. See oli ka minu jaoks tõeline vaatamise kool. Väga tore oli teie välja pakutud tegevus.“

UUS! „Vaatamise kool“ gümnaasiumile

„Modernism“ on samuti tuumakas ja terviklik õpiühik. Õpilased saavad selles ülevaate kunsti peadpööritavast arengust alates tööstusrevolutsioonist kuni 20. sajandi keskpaigani ja loovad seoseid nüüdiskunstiga. 

Programmi ülesehitus sarnaneb põhikooli „Vaatamise kooli“ omaga. Alustuseks kohtume virtuaalselt (nüüd lausa kahes eeltunnis), järgneb näitusetund ja hüpiknäituse koostamine koolis. 

Gümnaasiumiõpilastele on tehtud voldikraamat ehk leporello, mille abil meenutada modernismi kujunemislugu. See aitab moodsat kunsti ära tunda, on nii-öelda funktsionaalne spikker. Spikri kelmikad illustratsioonid on joonistanud Katariin Mudist ja selle on koostanud Annely Köster.

Programmides osalemine on kõigile tasuta, registreeruda saab kunstihoone kodulehel ja publik@kunstihoone.ee. Hea õpetaja, oled soojalt oodatud, tule ühe või lausa mitme klassiga! Kunstihoone uus roosa paviljon on vaid 17-minutilise bussisõidu kaugusel kesklinnast ehk Estonia teatrist!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!