Pärimusmuusika õpetamisel saab kasutada uudseid digiõppevõimalusi

3. märts 2023 Kaia Gil Eesti Pärimusmuusika Keskus - Kommenteeri artiklit
Väikekannel on lihtsasti õpitav pill, mis annab kiirelt ühismusitseerimise vägeva rõõmutunde. Annika Mändmaa väikekannelt tutvustamas. Foto: Karen Akopjan

Eesti Pärimusmuusika Keskus on üldhariduskoolide õpetajatele ja õpilastele loonud digitaalsed pärimusmuusika õppematerjalid. Audio- ja videofailid ning töölehed on tasuta kättesaadavad nii Opiqu keskkonnas kui ka Eesti Pärimusmuusika Keskuse kodulehel.

„Õppematerjalide väljatöötamisel oli meie soov pidada sammu kiire tehnoloogilise arengu ja digiõppevõimalustega,“ ütleb Eesti Pärimusmuusika Keskuse juht Tarmo Noormaa. „Tulime pärimusmuusika õpetamise ja õppega nendesse kanalitesse, mida noored ja õpetajad kasutavad. Kõige lihtsamalt öeldes kaasajastab uute ja innovaatiliste e-õppematerjalide loomine pärimusmuusikaõppe sisu. Videod, mis on valminud koostöös Eesti väljapaistvaimate pärimusmuusikutega, annavad elavale eeskujule kõige lähedasema kogemuse,“ lisas Noormaa. 

Muusikaõpetuse olulisus inimese arengus

Eesti Pärimusmuusika Keskuse õppevideod on loodud eri vanuses ja tasemel muusikaõppijatele ning harrastajatele. Opiqu keskkonnast leiab rahvapille, rahvalaule ja pärimustantse tutvustavad ning illustreerivad õppevideod, digitaalsed töölehed ja refleksiooniülesanded. Õppevideod on jaotatud seitsmeks peatükiks, mis tutvustavad rahvapille, rahvalaule, pärimustantsu, koosmängu, rahvakalendri tähtpäevi, rahvajutte ja pärimusmuusikat ning pärimusmuusika koolikontserte. 

Pikaaegne muusikaõpetaja Elin Ots ütleb õppematerjale uudistades sissejuhatuseks, et muusikatunnil on üldhariduskoolis lapse ja noore arengus äärmiselt oluline roll: „Muusikaõpetus on inimeseks kasvamisel ülioluline. Kuna teen ka väikekandleringi 1.–6. klassi lastele, siis näen, et pärimusmuusika pakub eri vanuses lastele palju huvi. Seetõttu olen väga tänulik ja rõõmus, et arvestades tänast tehnoloogilist mitmekesisust ja laste suhet nutimaalimaga, on valminud nii süsteemne ja samas lihtsalt põhikooli eri ainetundidesse integreeritav e-õpik ja õppevideod.“ 

Koolikontserdil „Sinasõprus pärimusmuusikaga“ saavad kuulajad tuttavaks rahvapillidega. Foto: Kerttu Kruusla

Ajatu pärimusmuusika

Esimese kooliastme muusika ainekavas ehk 1.–3. klassini on kesksel kohal laulmine ja pillimäng. Selles vanuseastmes rajatakse alus muusikatraditsioonide säilitamisele ja edasikandmisele, mille üks oluline väljund on eesti pärimusmuusika ja kultuuri tundmaõppimine ning kogemine.

Riiklik õppekava näeb I–II kooliastmes muusikalise kirjaoskuse ja musitseerimise rakendamiseks ette plokkflöödi või kandle algõpet. Elin Ots soovis võimalusel õpilastele just kannelt tutvustada, sest tema kui õpetaja hinnangul on 1. klass väga hea aeg kandleõppega algust teha: „Kogemusõpe annab edasiseks huviks pillimängu vastu hea baasi. Pärimusmuusika elab ajatult. Väikekannel on lihtsalt õpitav ja meile loomuomane pill, mis annab koosmängus kiirelt ühismusitseerimise vägeva rõõmutunde. Väikekannelt soovivad mängida ka need, kes end laulmises kõige kindlamalt ei tunne. See pill on poiste lemmik. Samuti pakutakse võimalust kandlemängu tundma õppida lasteaias, mistõttu kasvab uusi väikekandlesõpru peale,“ kõneleb Ots ja lisab: „Tänapäeva muusikastiilidega põimunud pärimusmuusika pakub lastele huvi. Kui näiteks Vägilaste „Kes aias“ CD-plaadilt ükskõik milline lugu ette mängida, on klassiruumis täielik pärimusmusapidu ja vaimustus külvatud. Uued õppematerjalid annavad mulle kui õpetajale võimaluse veelgi ehedamalt ja loomulikumalt pärimusmuusikat õpetada.“ 

Vahetu digiõppematerjal

Elin Otsa sõnul on üks võimalus rääkida pärimusmuusikast teoreetiliselt, loengu vormis. Hoopis vahetuma tunde annab aga videovorm ja digitaalne õppematerjal. „Toon taas Vägilaste näite: kandlemängu või rahvapillide teema juures lähevad lastel silmad särama, kui nad kuulevad Vägilaste mängu videolt või mõnelt helikandjalt. See annab sootuks teise tunde. Seetõttu on mul hea meel, et õpetajal on võimalus kasutada uusi õppematerjale. Hea meel on, et pärimusmuusikast räägitakse ja selle õpetamist nüüdisajastatakse.“

Tasuta õppematerjal

Muusikapedagoog Elin Otsa hinnangul on väga tänuväärne, et õppematerjalid on kõigile huvilistele kättesaadavad tasuta. „Paraku ei ole kõikidel koolidel ligipääsu Opiqu platvormile, mistõttu on väga hea meel, et Eesti Pärimusmuusika Keskus on sellele mõelnud ja digiõppevahendeid saab nende kodulehel kasutada ka tasuta.“

Elektroonilise pärimusmuusika koolikontserdil põimib Cätlin Mägi parmupilli muusika nüüdisaegsete elektrooniliste vahenditega. 
Foto: Andrew Cronshaw

Eesti Pärimusmuusika Keskuse loodud õppekomplektis on 30 peatükki ja õpetaja ülesandekogus 22 ülesannet. Lisaks Eesti Pärimusmuusika Keskusele on õppematerjali autorid Kaja Kaus ja Cätlin Mägi. Ülesanded on koostanud Meelika Hainsoo, Kaja Kaus, Kairi Leivo, Kadri Lepasson, Cätlin Mägi, Annika Mändmaa, Tarmo Noormaa, Janika Oras, Aime Reier, Juhan Suits, Arno Tamm, Juhan Uppin, Toomas Valk ja Lauri Õunapuu. Õpikeskkonna tutvustavad tekstid pärinevad Kaja Kausilt ja videomaterjali koostajatelt, toimetas Janika Oras.

Õppevideod on loodud Eesti Pärimusmuusika Keskuse eestvedamisel koostöös TÜ Viljandi Kultuuriakadeemiaga ning tänu kultuuriministeeriumi toetusele. Väljaandes on kasutatud Eesti Kirjandusmuuseumi eesti rahvaluule arhiivi ja Eesti Rahvusringhäälingu arhiivi materjale.

Videote valmimisele aitasid kaasa Meelika Hainsoo, Kaja Kaus, Cätlin Mägi ja Arno Tamm ning videod on salvestatud TÜ VKA videostuudios koostöös Zbanski Kino režissööri ja monteerija Taavi Arusega. Videote helirežissöör on Mark Markus.

Rahvapille tutvustavates videotes teevad kaasa tuntud pärimusmuusikud Cätlin Mägi, Villu Talsi, Merike Paberits, Juhan Suits, Toomas Valk, Juhan Uppin, Tarmo Noormaa, Aime Reier, Annika Mändmaa, Karoliina Kreintaal. Rahvalaulude tutvustamisel osalevad Meelika Hainsoo, Annika Mändmaa, Janika Oras, Meel Valk, Minni Oras, Hanna Miina Kivisäk, Lauri Õunapuu, Kulno Malva ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia tudengid. Pärimustantsu juhendab Kadri Lepasson.

Koosmängule keskenduvas õppematerjalis on kaasatud ansamblid Lepaseree, Zene, Tintura, Tradimus, RandmarMihkelThomas ja Duo Mann & Juula, videote valmimisele aitas kaasa Arno Tamm. Rahvakalendri kombeid ja laule tutvustavad Meelika Hainsoo, Lauri Õunapuu, Kulno Malva ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia tudengid. Rahvajutte koos pärimusmuusikaga esitavad Piret Päär ja Cätlin Mägi. Koolikontsertide peatükis viivad pärimusmuusikaga sinasõpruse juurde TÜ Viljandi kultuuriakadeemia tudengid koos Juhan Suitsuga ning elektroonilist pärimusmuusikat tutvustab Cätlin Mägi.

Digitaalsed õppematerjalid leiab https://www.opiq.ee/Kit/Details/465


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!