Uus noortelavastus „Foorumetendus: Vaheaasta“ pakub võimaluse sekkuda loo kulgu!

21. apr. 2023 VAT Teater - Kommenteeri artiklit

Uus noortelavastus „Foorumetendus: Vaheaasta“ pakub võimaluse sekkuda loo kulgu!

Gümnaasiumi lõpetamine kui oluline verstapost noorte elus avab ukse mitmesugustele võimalustele, kuid samal ajal tekitab ka ebakindlust. VAT Teater muudab valimisprotsessi aga mänguliseks elamuseks.

„Foorumetendus: Vaheaasta“ põhineb foorumteatri meetodil ja võimaldab publikul mõjutada etenduse kulgu. Lugu räägib abiturient Paulast. Tüdruk on saavutanud koolis suurepäraseid tulemusi ning tema vanemad ja sõbrad ootavad, et ta jätkaks õpinguid ülikoolis. Paula teeb aga ootamatu otsuse lubada endale vaheaasta ning see sünnitab mitmeid konflikte. Kas Paulal on ainuõigus otsustada oma heaolu üle? Kas ta peaks kuulama lähedaste soovitusi?

Foorumteatrit kirjeldatakse eri moel: see on kaasa(rääki)misteater, osalusteater, interaktiivne ja dialoogiteater. See vorm pakub vaatajatele võimaluse kaasa mõelda ja teha ettepanekuid, kuidas lahendada probleeme. Etendus õhutab noort analüüsima, millised ootused ja valikud on pandud nende ette ning mida soovivad nad ise. Dialoogi abil avatakse uusi vaatenurki, mis aitavad teha tulevikuks teadlikke otsuseid.

Foorumteatri meetod on üks osa rõhutute teatri tehnikate süsteemist, mille lõi Augusto Boal 1960. aastatel Brasiilias. Ta on öelnud, et teatri kõrgeim eesmärk on kaasata vaataja etendusse, sest nii saab ühel ajal kriitiliselt mõelda ja harjutada reaalsuseks.

Eestis tutvustas foorumteatrit just VAT Teater 1999. aastal „Vägivallata nooruse“ festivalil. Sellest ajast on tehtud palju teavitustööd ja kogukonnaprojekte. Aastaid tegutses VAT Teatri Foorumgrupp. Foorumteater on mitmeti rakendatav – ühelt poolt eriline teatrivorm, teisalt kogukonnatöö meetod. Foorumi abil on kogutud algmaterjali mitmele VAT Teatri lavastustele, näiteks „Netis sündinud“ ja „Mirr“; samuti on foorumi elemente rakendatud lavastuse sees, näiteks „Klammi sõjas“. Foorum on hindamatu abivahend, mille põhjal on loodud mitmeid VAT-i töötube.

Nüüd saab abistajast aga vahelduseks peategelane – „Foorumetendus: Vaheaasta“ on terviklik ja unikaalne teatrisündmus, milles näitlejad ja publik aitavad loo tegelastel jõuda parimate valikuteni. Esimesed etendused toimuvad 17.–19. maini 2023 kell 14.

Lisainfo http://www.vatteater.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!