Õpiobjektid võimaldavad paindlikult õppida

12. mai 2023 Triin Liin, TÜ kognitiiv- ja koolipsühholoogia lektor; Signe Reppo, TÜ psühholoogia instituudi täienduskoolituse programmijuht; Lilian Ariva, ettevõtlus- ja karjääriõppe programmi „Edu ja tegu“ juht TÜ-s, magistriõppekava „Rakenduslik käitumisteadus“ programmijuht - Kommenteeri artiklit

Ettevõtlus- ja karjääriõppe arendusprogrammi „Edu ja tegu“ raames on valminud inspireerivad õppematerjalid, mis aitavad omandada olulisi teadmisi ja oskusi. Näiteks on koostatud ressursse eneseteadlikkuse suurendamiseks („Eneseteadlikuna kutseoskusi omandamas“) ja loova mõtlemise edendamiseks („Loov- ja uurimistööde protsessi kujundamise võimalused üldhariduskoolis“). Samuti leidub materjale, mis aitavad koostada karjääriplaani („Karjääri kujundamine ja karjääriplaan“) ning julgustavad äriideid katsetama ja teostama („Äriideede testimine“).

Õpiobjekt on tavaliselt digitaalne materjal, mida kasutatakse õppimise või õpetamise eesmärgil. See võib sisaldada mitmesuguseid õppematerjale, sealhulgas teksti, pilte, heli- ja videofaile ning interaktiivseid harjutusi ja teste. Õpiobjektid võimaldavad õppijatel juurdepääsu õppematerjalidele veebi kaudu ning soodustavad seega paindlikku ja iseseisvat õppimist. Õpiobjektid sobivad kasutamiseks eri õppeainetes, mitmesugustes õpikeskkondades (näiteks e-õpe) ja õppevormides (näiteks kaugõppes). Nad on sobilikud laiale sihtgrupile ja õpetaja võib nende abil traditsioonilist õpet rikastada. 

Uuenduslikkus seisneb sellest, et õpiobjektidel on mitmeid võimalusi, mida klassikalised materjalid ei paku.

  • Interaktiivsus. Õpiobjektides sisalduvad ülesanded on sageli interaktiivsed, suurendades seeläbi õppijate kaasatust ja toetades tähelepanu hoidmist ka neil õppijatel, kel lihtsalt tekstiga töötamisel fookus hajuma kipub. Lisaks saavad õppijad praktiliste harjutuste ja testide läbimisel jooksvat tagasisidet, mis muudab õppimise veel efektiivsemaks ja aitab omandatut meelde jätta.
  • Paindlikkus. Kuna õpiobjektid on kättesaadavad veebi kaudu, saab neid kasutada igal ajal ja igal pool. Tänu sellele on õppida võimalik ka mujal kui klassiruumis ja õpetajal on võimalik kohandada õppematerjale õpilaste vajadustega. 
  • Mitmekülgsus. Õpiobjekte on loodud väga erinevas õpikeskkonnas kasutamiseks. Neid saab kasutada kõigis õppeainetes ja need sobivad igas vanuses õppijatele. 
  • Õppijakesksus. Õpiobjektid võimaldavad õppijatel läbida materjali omas tempos ja keskenduda enim huvi pakkuvatele teemadele. See suurendab sisemist motivatsiooni ja aitab saavutada paremaid tulemusi.

Abiks õppijale ja õpetajale

Programmis „Edu ja tegu“ on loodud õpiobjekte nii ettevõtlus- kui ka karjääriõppe pädevuste edasiandmiseks.

Oleme valinud õpiobjektide koostamise tee, kuna tänapäeva üha kiiremas maailmas jääb õppimis- ja süvenemisaega aina vähemaks. Seega on hea, kui mõni teema on esitatud nii kompaktselt, et selle saab kiirelt ja iseseisvalt omandada. 

Õppija jaoks on õpiobjekt hea, kuna ta saab õppida omas tempos ja endale sobival ajal. Ka kordused on lubatud ning võimalus enesekontrolli testide abil oma teadmisi kontrollida tekitab vähem stressi kui eksamisituatsioon. Reflekteerimisele suunavad küsimused aitavad mõista, mis on oluline ning kuhu edasi minna.

Õpetajale on õpiobjekt hea abimees, kui õppijad vajavad eraviisilisi õpiteid – vahel saab õpiobjekti kasutada selleks, et aidata kedagi järele, vahel aga selleks, et andekam õppija saaks rohkem teadmisi, kui klassiruumis jõuab anda. Kui tund peaks mingil põhjusel ära jääma, saab õppijad õpiobjekti juurde suunata. Võib kasutada pööratud klassiruumi meetodit, kus õppija teeb teema enesele enne tundi õpiobjekti abil selgeks ning sellele järgneb arutelu klassis.

Õpiobjekt on hea abimees nii pädevuste omandamiseks ja tõhustamiseks kui ka selleks, et mõnest uuemast teemast aimu saada. Soovitame vaadata ka neid õpiobjekte, mis esmapilgul teile suunatud ei tundugi – seal on palju sellist, mis paneb mõtte jooksma ja annab uusi teadmisi sellest, mis teistes valdkondades teoksil.

Kõik „Edu ja tegu“ programmi raames loodud õpiobjektid on vabalt kasutatavad ning kättesaadavad E-koolikotis, mis teeb nende kasutamise õpetajatele lihtsaks. Seda võimalust on edukalt kasutatud Tartu Ülikooli MOOC-is „Teadlikult tulevikku – minu karjääriplaan“, mille koostajad on kiitnud materjali mitmekülgsust, kasutusmugavust ja sobilikkust laiale sihtrühmale. 

Leiame, et kuigi programmis „Edu ja tegu“ loodud õppematerjalid keskenduvad peamiselt ettevõtlus- ja karjääriõppe pädevustele, on neist saadud teadmised seotud paljude valdkondadega (kunstist spordini ja psühholoogiast majanduseni) ning seega tasub igal õpetajal programmi raames loodud õpiobjektidega tutvuda. 

Otsi meie õpiobjekte E-koolikotist ja leia oma lemmikud!

Programmi „Edu ja tegu“ raames loodud õpiobjektid

Loov- ja uurimistööde protsessi kujundamise võimalused üldhariduskoolis
Autorid Terje Tuisk, Elina Malleus-Kotšegarov ja Kati Aus

Enesejuhtimine
Autor Juko-Mart Kõlar

A Business Plan
Autor Anne Põder

Väärtuste loomine
Autorid Sirje Rekkor ja Jane Mägi

Enesejuhtimise ja metatunnetuse olulisus ettevõtluspädevuste arendamisel
Autorid Mairi Matrov ja Maile Käsper

Koostööoskuse arendamise võimalused üldhariduskoolis
Autorid Elina Malleus-Kotšegarov ja Kristiina Treial

Õpetajate parimad praktikad ettevõtliku hoiaku kujundamisel
Autorid Meidi Sirk ja Sirje Rekkor

Projektõpe ettevõtluspädevuse arendamiseks
Autorid Sirje Rekkor ja Birgit Peterson

Infosõda ja infokorratus
Autorid Maria Murumaa-Mengel, Diana Poudel

Äriideede testimine
Autor Juko-Mart Kõlar

Kuidas olla produktiivne?
Autor Produktiivsusklubi

Motivatsioon 
Autorid Kadri Treial ja Triin Tiitsmaa

Võimaluste tundmine
Autorid Kadri Treial ja Triin Tiitsmaa

Karjääri kujundamine ja karjääriplaan
Autor Marju Põld

Info haldamise pädevus ja kriitiline mõtlemine
Autorid Maria Murumaa-Mengel ja Maia Klaassen

Ärieetika ja jätkusuutlik ettevõtlus 
Autor Piia Vettik-Leemet

Eneseteadlikuna kutseoskuseid omandamas
Autor Virve Kinkar

Eesmärkidest tegudeni: õpitee kavandamine kutseõppes
Autor: Virve Kinkar

Mõtteviis
Autorid Meidi Sirk ja Sirje Rekkor

Õpetaja ettevõtlik mõtteviis
Autorid Meidi Sirk ja Sirje Rekkor

Informatsiooniline intervjuu – karjääriplaneerija tööriist
Autorid Triin Liin, Triin Peitel

Kuidas efektiivselt ja motiveeritult õppida
Autor Juta Jaani

Alustava ettevõtte eelarve koostamine
Autor Piia Vettik-Leemet

Enesekindlus ja ebaõnnestumise hirm. Milles seisneb enesekindlus ja kuidas seda saavutada?
Autor Aave Hannus

Sündmuse korraldamine ja lühipraktika rakendamine ettevõtlusõppes
Autor Birgit Peterson

Ettevõtlikkus kui isiksuseomadus, mõtte- ja teguviis ning hoiak
Autor Marju Põld

Kunst ettevõtlikkuse vaatenurgast
Autorid Jane Remm, Helen Arov

Introduction to entrepreneurship and innovation
Autor Anne PõderEttevõtlus- ja karjääriõppe programmi toetab Euroopa Sotsiaalfond. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!