Ida-Viru lapsed kirjutasid essee kodukohast

15. juuni 2023 Ingrid Prees Eesti Keele kui Teise Keele Õpetajate Liidu juhatuse esimees - Kommenteeri artiklit
Tänuüritusel tunnustati parimaid esseekirjutajaid. Foto: erakogu

Eesti Keele kui Teise Keele Õpetajate Liit korraldas veebruarist aprillini Ida-Virumaa üldhariduskoolide teise ja kolmanda kooliastme õpilastele esseekonkursi „Idavirulane olla on uhke ja hää“. 10. mail toimus tänuüritus Paide Wittensteini Ajakeskuses, kuhu kogunesid tublid kirjutajad, nende juhendajad ja komisjoniliikmed.

Kodu on igaühele kalleim paik maailmas. Ida-Viru on maakond, mis on tekitanud meedias tähelepanu ja palju kõneainet, ja konkurss võimaldas õpilastel avameelselt väljendada tundeid kodupaiga kohta.

Kaheksaliikmeline komisjon ootas poolteist kuud pikisilmi laste kirjutisi. Kahel eelneval aastal laekus konkursile umbes 70 esseed. Sellel aastal jäi kirjutajate arv tagasihoidlikuks: kokku laekus 21 esseed üheksast haridusasutusest (neist viis uut) ja üheksalt juhendajalt. Kõige vähem esseid kirjutati teises kooliastmes ja sedagi vaid eestikeelsetes koolides. Järelikult osutus muu õppekeelega koolide noorematele õpilastele teema kas liiga keeruliseks või nad olid sellel teemal juba tunamullu end proovile pannud. Liidu liikmetest koosnev komisjon valis välja kümme parimat kirjutajat.

Tänuüritusel tutvuti ka Wittensteini Ajakeskusega. Sillamäe Eesti Põhikooli 7. kl õpilane Polina Andrianova tõdes, et talle meeldis jälgida, kuidas Eesti muutus ja arenes aja jooksul. 

Koolikaaslane Alina Ionova pidas autasustamist lahedaks ja pakutud programmi põnevaks. Enne ärasõitu said õpilased kätt proovida pakutrüki töötoas. Sinimäe Põhikooli 8. klassi õpilane Anfisa Malitskaja nentis, et oli huvitav trükkida riidele šabloonide järgi mustreid.  

Tänuürituselt lahkuti tänutundega ja esseekogumikuga. Anfisa ütles: „Tore on lugeda oma tööd väikesest esseekogumikust. Kui oleks võimalus, käiksin igal aastal tänuüritusel, see on nii vahva!“ Kolm õpilast ongi käinud.

Konkursi korraldamise traditsiooni algatas MTÜ Eesti Keelepööre. Selle korraldamist toetab Haridus- ja Teadusministeerium.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!