Kas Jakobson on ees- või perekonnanimi ehk Lõimitud ja eluline ajalooõpe Viljandi Jakobsoni Koolis

24. juuni 2023 Mari Kase Viljandi Jakobsoni Kooli õppejuht - Kommenteeri artiklit
Viljandi Jakobsoni Kooli õpilaste õppepäev Kurgjal. Foto: Kristi Vastisson

Jakobsoni nime kandvas koolis tuleb õpilasele varem või hiljem pähe küsimus, kuidas on see isik kooliga seotud. Vastuseid, mille peale õpilased ise tulevad, on erinevaid: ta oli kooli esimene direktor või asutas selle, oli meie koolis õpetaja, oli siin õpilane jne. Nende valearusaamade hajutamiseks ei piisa, et kooli ajalookoridori seinal on kirjas: C. R. Jakobson suri 1881 ning kool asutati 1908.

Kooli ühendab C. R. Jakobsoniga side Viljandimaa Põllumeeste Seltsi hoone kaudu, milles alustas 1908. aastal tööd meie kooli eelkäija toonase nimega Viljandi Eesti Hariduse Seltsi II järgu tütarlastekool, kuid kus varsti juba 50 aastat meie kool ei tegutse. Seetõttu oleme otsustanud kooli ajaloo ja Jakobsoni kohta õppimises fookusesse võtta kooli tänapäeva väärtused: ettevõtlikkuse, koostöö, loovuse, ja tutvustada Jakobsoni kui Viljandimaal elanud multitalendist uuendajat ning õpetada Eesti riigi ajalugu lõimitult kooli looga.

Aastaid on olnud Jakobsoni koolis traditsioon käia algklassidega Kurgjal ekskursioonil ja pidada seal õppeaasta viimane õppenõukogu ning osaleda Sakale tee matkal. Koostöö Kurgja Talumuuseumiga omandas uue mõõtme 2021/2022.õppeaastal, kui toonane direktor Krista Andreson koostas muuseumile uut ekspositsiooni ja nii meie ajalooõpetajad Heli Rahnu ja Maiga Purgats kui õpilased olid kaasatud muuseumiprogrammide väljatöötamisse.

Kahe viimase õppeaasta kevadel on 8. klassidel toimunud õppepäev Kurgjal, kus praktiliselt korratakse selle klassi ajaloo olulisemaid teemasid: rahvuslik ärkamisaeg ja rahvuslik liikumine, mille üks liider oli C.R. Jakobson. Tänavu käidi Kurgjal juuni alguses. Töötubade läbiviimisel aitasid muuseumipedagoogi kooli ajaloo- ja eesti keele õpetajad. Õppepäeval tutvuti talukompleksiga ning õpilased osalesid neljas õpitoas. Muuseumi elumajas toimus bingomäng, mille abil sai tutvuda peamaja ekspositsiooniga. Teiseks oli kolme rahvusliku liikumise liidri – Hurda, Janseni, Jakobsoni – muuseumiprogramm. Veel toimus õpituba Jakobsoni perekonna kalmistul ja kirjanduse õpituba, kus uuriti ja mõtestati Jakobsoni tsitaate.

Kooli ajaloo tundmaõppimise projekti osa on lisaks 3. ja 8. klassi õppepäevale Kurgjal kooli sünnipäeva tähistamine üle kooli teemanädalaga, mille iga-aastane fookusteema tuleb ajalooõpetajatelt ja on seotud Jakobsoni või kooli ajalooga ning millega liituvad kõik teised õppeained. 5. klassi ajaloos on eraldi aeg kooli ajaloo õppimiseks, 8. klassil on valikaine „Kooli (aja)lugu draamana“. Sellel aastal oli teemanädal pühendatud ajaleht Sakalale, valmis etendus Jakobsoni katsumustest oma ajalehe loomisel, loeti läbi palju vanu ja uuemaid lehenumbreid, dešifreeriti gooti kirja ja valmis mitu klassi ajalehte, sh ingliskeelne koolileht. 

Mis on selle tegevuse tulemus? Loomulikult on algklassides neid, kes tõemeeli usuvad, et Jakobson on meie õpetaja Virve isa, aga põhikooli lõpuks teavad kõik, kes oli C. R. Jakobson, milles ta tänapäeva noorele võiks eeskujuks olla, miks kannab kool tema nime ja et „küll on meil ka kätetööd tarvis, aga ilma vaimutööta läheme hukka“.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!