Inspireeriv õpikeskkond nukuteatrikunstist

12. sept. 2023 Gerli Mägi Nukuteatrimuuseumi kuraator - Kommenteeri artiklit
Teatrinukkude võlumaailm. Foto: Gerli Mägi

Teater on salapärane paik, kus elutu võib ellu ärgata, koogid säilivad igavesti ning aasta võib mööduda minutiga. Nukuteatrimuuseum avab selle salapärase maailma telgitaguseid, näidates huvilistele teatrinukkude võlumaailma.

Selle aasta märtsikuus alustas üks osa teatrinukkudest rännakut Eesti eri paikadesse, et tuua nukuteatrikunsti lähemale igale eestlasele. Valminud rändnäitus „Teatrinukkude võlumaailm“ on inspireeriv õpikeskkond igale lapsele ja täiskasvanule. Näitus suunab külastaja tegevuslikult läbi lavastuse loomise protsessi. Loomulikult saab igaüks katsetada ka nukunäitleja ametit ning proovida, kui kerge või raske on varrasnukku liigutada ja kolmekesi lauanukku animeerida.

Iga nukuliiki tutvustavad näited nukuteatri (praeguse Eesti Noorsooteatri) kunagistest lavastustest. Et külastaja saaks taolisi nukke ka ise proovida, on Eesti Noorsooteatri nukumeistrid valmistanud koopianukud vastavalt originaalnukkudele, kavanditele ning lavastuste fotodele. Näituselt ning näitusega kaasnevast brošüürist leiab tutvustavad tekstid ja joonised, mille abil saab nukuliike ellu äratada.

Õpetaja, kes soovib rändnäitusel tunni anda, leiab abi juhendist, mis on valminud spetsiaalselt selleks näituseks. Juhend on kättesaadav Eesti Noorsooteatri kodulehelt ja paikadest, kus rändnäitus parasjagu üleval on. Viiest tegevusest koosnevas juhendis on inspireerivaid ülesandeid ja mängulisi tegevusi, mille võib läbida täies mahus või vastavalt soovile üksikute fragmentidena.

Lapsed õpivad mänguliste tegevuste kaudu tundma lavastusprotsessi ning töövahendeid ja materjale, mida teatrinuku tegemiseks vaja läheb. Näitleja tööd puudutava osa juhendis on välja toodud mitmeid põnevaid nukunäitleja soojendusharjutusi. Tegevustest kõige mahukam on eri nukuliikidega mängimine. Õpetuses on spetsiifilisi ülesandeid nukuliikide kohta, mis aitavad neid paremini liigutama õppida.

Õpetaja saab tunni käigus näitlikult läbi teha ühe lavastuse protsessi, mis lõpeb pisikese teatriõhtuga. Nii on võimalik mängida teatrikülastust, kus publikul on oma roll selles, et teatrikülastus oleks meeldiv, viisakas ja hariv.

„Teatrinukkude võlumaailm“ lisab väärtust kohalikku kultuuriellu ning võimaldab lasteaia- ja kooligruppidel näitusest osa saada pikka sõitu ette võtmata. 28. septembrist 7. jaanuarini on väljapanek avatud Pärnu Muuseumis. Näituse ajakava ning kaasneva juhendiga saab tutvuda eestinoorsooteater.ee/muuseum/rändnäitus.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!