Septembris toimuv energeetika suursündmus Positron lubab osalejad valada üle meelelahutuse ja karjäärivõimalustega

12. sept. 2023 - Kommenteeri artiklit

22. ja 23. septembril toimub Eesti esimene energeetikavaldkonna suursündmus Positron, mis toob kokku sektori suurimad tegijad. Tasuta üritusel on õpilastel, õpetajatel ja kõikidel teistel külalistel võimalik tutvuda ettevõtete arenguplaanide, praktika- ja töökohtadega, lahutada meelt, võttes osa huvitavatest sündmustest päevakavas ning võita selle kõige vältel auhindu. Sündmus on hüppelaud noortele, kes võiksid kaaluda tulevikus energeetikavaldkonnas töötamist.

Tänapäevane ühiskond ei saa toimida energeetikavaldkonnata. Tänu energeetikale on saanud elementaarseks mitmed olulised leiutised: enam ei pea inimesed istuma külmas ja pimedas ning eksisteerivad sellised mugavustooted nagu internet, nutiseadmed, elektripliit või külmkapp.

Ainuüksi Eestis töötavad kümned tuhanded inimesed selle nimel, et eluks vajalik elekter oleks kättesaadav kõigile ning selle tootmine oleks keskkonnale võimalikult ohutu. Valdkond on arenev ja uuenduslik ning pakub just noortele põnevaid väljakutseid. Kusjuures valdkonna spetsialistide töötasud on sedavõrd kõrged, et statistiliselt on võimalik vaid infotehnoloogias suuremat sissetulekut teenida ning kahe valdkonna palgavahed ei ole enam kuigi suured. Kuidas aga liituda valdkonnaga, et anda oma panus rohelisemale tulevikule ja teenida suurt palka? Nendele küsimustele leiab vastused septembri lõpus toimuvalt energeetikavaldkonna suursündmuselt Positron.

Naised energeetikavaldkonnas

Positroni noortesuuna juht Brenda Pent. Foto: erakogu

Praegu on enamik elektrikuid, energeetikuid ja muid valdkonna spetsialiste mehed. Selle kõige tõenäolisem põhjus peitub vanades tabudes – elektritöid on alati peetud ohtlikeks välitöödeks, millega hakkama saamiseks on olulised füüsilised eeldused. Esialgu nii see ka oli, sest kogu planeedi elektriühendustega varustamine eeldab tõepoolest palju välitööd. Tänapäevane töö energeetikavaldkonnas aga enam mitte.

Positroni üks korraldajatest, 22-aastane Brenda Pent töötab praegu täiskohaga Eleringis. Oma noorest east hoolimata on tema töö väga vastutusrikas – Brenda tegeleb merevõrkude planeerimisega. Sisuliselt tähendab see teiste riikidega koos töötamist, et planeerida tuleviku energiaühendusi ja koostada arengukavasid, täitmaks Euroopa Liidu rohe-eesmärke. Praegu omandab Brenda elektroenergeetika ja mehhatroonika alal kõrgharidust. 

Erialal alustas õpinguid 80 tudengit, kellest vaid seitse olid naised. Kolmandale kursusele on neist jõudnud 40, nende seas kõik seitse õpinguid alustanud naist. Nende kursuse põhjal ilmneb, et naised on valdkonnas spetsialiseerumises isegi osavamad kui mehed. Brenda kutsub kõiki naisi, olenemata nende taustast või vanusest, energeetikasektoriga liituma, sest innovatsiooni, väljakutseid ja põnevust jagub erialal kuhjaga. 

Aga kuidas liituda energeetika valdkonnaga, kui selleks vajalik haridus või taust puudub?

Varasem kokkupuude valdkonnaga ei ole alati vajalik

W.E.G Eesti juhatuse esimees Timo Raimla. Foto: erakogu

W.E.G Eesti juhatuse esimees Timo Raimla on tegevjuht ettevõttes, mille aastane käive on enam kui 60 miljonit eurot. Oma edu võtmeks peab ta julget pealehakkamist. „Et energeetikas kaugele jõuda, tuleb ilmutada soovi selles valdkonnas midagi korda saata,“ kommenteeris Raimla. Olgugi et tegelikkuses on vaja rohkemat kui vaid sooviavaldus esitada, on initsiatiivi näitamine siiski hea algus. Kusjuures, kui inimesel puudub energeetikaalane taust, on just tahtejõud see, mille abil on võimalik energeetikavaldkonnaga liituda. 

Praegu on enamikul suurtel energeetikaettevõtetel pakkuda tasustatud praktikakohtasid, töökohapõhist väljaõpet ja erialatäiendkoolitusi. See tähendab, et kui inimene ilmutab huvi valdkonna vastu, on tal võimalik tööle asuda vaid loetud kuude jooksul ning ambitsiooni omades täiendkoolituste abil ka karjääri teha. „Pakutavate võimalustega tutvumiseks tuleb Positronil kohal olla. Suure tõenäosusega leiab suur hulk energeetika järelkasvu just Positronil enda tulevase töökoha ja uue eriala,“ lisas Raimla.

Initsiatiivikus viib kaugele

E-Service’i tegevjuht
Krister Peetmaa. Foto: erakogu

E-Service’i tegevjuht Krister Peetmaa tõdes samuti, et energeetikavaldkonnas on tõsine tööjõupuudus. Ta kinnitas, et kui hakkaja inimene peaks praegu tema ettevõttesse sattuma, leiaks ta tõenäoliselt nende juures töökoha. Energeetika valdkonnas on tagatud hea töötasu ning kuna valdkond areneb pidevalt, on võimalus karjääri teha igale ambitsioonikale inimesele käega katsuda. Inimesele, kes soovib energeetikavaldkonnas väärikat töökohta, on Peetmaal vaid üks soovitus: „Ole julge ja võta ühendust!“

Seega, hea ja tasuva karjäärihüppe tegemiseks tuleb esimese sammuna lisada kalendrisse märge, et 22. ja 23. septembril tuleb olla Tallinnas Unibet Arenal ja leida enda unistuste karjäärivõimalused Positronilt!


Jälgi meid sotsiaalmeedias

InstagramFacebookTiktok

22.–23.09 toimub energeetika tippsündmus Positron, mis leiab aset Unibet Arenal Tallinnas. Lisaks Enefit Greenile on seal kõnelejad Mclarenist, PERH-ist, Enersensest, Elektrilevist, Eesti Energiast jpt. Üritus on kõigile külastajatele tasuta. https://positron.ee


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!