Tööandjad: hariduse rahapuudust leevendab koolivõrgu reform

9. okt. 2023 Eesti Tööandjate Keskliit  - Kommenteeri artiklit
Veljo Konnimois. Foto: Marek Metslaid

Eesti Tööandjate Keskliidu hariduse töörühma juhi Veljo Konnimoisi sõnul tuleb valitsusel hariduskriisi süvenemise vältimiseks õpetajate palka oluliselt tõsta ja teha haridussüsteemi krooniline rahapuuduse leevendamiseks ära koolivõrgu reform.

„Eesti õpetajate palk on ikka veel 25% madalam kui teistel kõrgharidusega töötajatel. Niimoodi on paratamatu, et õpetajad lahkuvad töölt ning noori ei tule juurde. See tähendab meie kõigi laste hariduse kiiret allakäiku. Tööandjate seisukoht on, et õpetaja palk peab algama kõrgharidusega töötajate keskmisest. Majanduse jaoks eriti oluliste ainete, nagu näiteks reaalainete õpetajate peab palk olema veel kõrgem,“ ütles Konnimois. 

Avatud majandusega riigis on maailmatasemel haridus ka ettevõtluse edu ning sellest tuleneva ühiskonna heaolu kasvu võtmeküsimus ja seetõttu on haridus üks väheseid valdkondi, kus tööandjad ootavad riigilt suuremat rahalist panustamist.

Kuna kvaliteetne haridus algab õpetajast ja tema väärtustamisest näiteks palgaga, soovitasid tööandjad valitsusel võtta eesmärgiks kasvatada õpetajate palk üld-ja kutsehariduses 2026. aastaks vähemalt 1,5-kordseks Eesti keskmisest palgast. Reaalainete õpetajate palk peaks kerkima kahekordseks keskmisest palgast, sest nende järele on kõige teravam puudus. Lisaks eesmärkide sõnastamisele tuleb teha usutav tegevusplaan nende ellurakendamiseks.

Tööandjate sõnastatud eesmärgid on kevadel koalitsioonileppes kokkulepitust ja lubatust ambitsioonikamad, kuid hariduskriisi ulatust arvestades möödapääsmatud sammud. 

Tööandjate Keskliidu hariduse töörühma juht tõi välja, et raha õpetajate palga mahajäämuse kaotamiseks saab tulla haridusvõrgu optimeerimisest. „Meil on näiteks Soomega võrreldes ebamõistlikult palju tühja koolimajade pinda õpilase kohta – see on asjatu kulu. Tuleb tõmmata betooni koomale ning investeerida õpetajatesse,“ ütles Konnimois.

Seetõttu on tema sõnul mõistetav õpetajate praegune pahameel, sest järgmiseks aastaks plaanitud mõne protsendi suurune palgatõus tähendab sisuliselt nende töötasu langust, kuna ülejäänud palgad kasvavad prognooside järgi järgmisel aastal oluliselt kiiremini. Samuti on see valitsuse poolt õpetajaile antud sõna murdmine.  

„Seda olukorras, kus Eesti majandus vajab tehnoloogilist hüpet, aga valitseb katastroofiline loodusainete õpetajate põud. See on lubamatu nii seetõttu, et valijatele antud sõna tuleb pidada, kui ka Eesti majanduse päästmise vaates,“ sõnas Konnimois. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!