Rakvere Teatri suvi – vennaarm ja Baltoscandal

21. mai 2024 Rakvere Teater - Kommenteeri artiklit
Rakvere Teatri suvelavastuse „Lahkumine“ proovis. Vasakult Jaan Rekkor, Ülle Lichtfeldt, Laura Niils, Johannes Richard Sepping. Foto: Helen Solovjev

Rakvere Teatri suvelavastusena esietendub 7. juunil Loobu mõisa aidas hinnatud briti näitekirjaniku Philip Osmenti perekonnadraama „Lahkumine“, mis kuulub tema Iiri-teemaliste näidendite hulka. Osmenti looming ilmub eesti publiku ette esimest korda.

Väikeses Iiri maakohas, tänapäevases talus tekib vastasseis kahe venna vahel, kelle iseloom jookseb väga erinevaid radu pidi. Vanem vend on jäänud koos ema-isaga kodutalu pidama, noorem aga pöördub jõulupuhkuseks koju ülikoolist. 

Ettevalmistusi pühadeks pingestavad nii vendade jahedad suhted, ühe pruut, kes on sisse võetud mõlemast, kui ka teineteisele võõraks jäänud ema-isa. Kuni täiesti ootamatu sündmus muudab kõik.

Näidend tõestab taas eestlaste ja iirlaste hingesugulust, selle tegevus võiks vabalt aset leida Virus või Võrus. Peeter Raudsepa lavastuses mängivad Rainer Elhi, Ülle Lichtfeldt, Laura Niils, Jaan Rekkor (Eesti Draamateater, Endla) ja Johannes Richard Sepping; muusikaline kujundus on ansamblilt Cú. Juunis antakse 12 etendust.

Rahvusvaheline etenduskunstide festival Baltoscandal toimub Rakveres tänavu 3.–7. juulini ning juba kaheksateistkümnendat korda. Sellega täisikka jõudvale festivalile toovad uusi töid mitmed maailmanimed, kes astunud seal üles varemgi.

Muude seas sisaldab festivali kava tervelt kolme välislavastust, mis sobivad kogu perele ja mille puhul ei pea kartma keelebarjääri, sest etendused on sõnadeta. Belgia visuaalkunstnik Miet Warlop tuleb Rakveresse oma humoorika teosega „After All Springville“, milles elegantne kõndiv laud, pettunud elektrikilp ja väga pikad püksid loovad pinnase koomiliseks kaoseks. Itaallase Andrea Salustri lavastus „Materia“ näitab meile, kuidas äratada publiku silme all ellu termoplast. Lawrence Malstafi „Shrink“ paigutab linnaruumis maa ja taeva vahele vaakumpakendatud vabatahtlikud, kasutades inspiratsiooniks füüsikat ja tehnoloogiat. Viimati nimetatud etendus on tasuta ning saab teoks Parkali tänava promenaadil 6. juuli pärastlõunal.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!