VAT muudab linnaruumi teatrisaaliks

21. mai 2024 Mihkel Seeder VAT Teatri dramaturg - Kommenteeri artiklit

VAT Teatri kevad-suvi on pühendatud „Haihtuva Tallinna“ väljatoomisele ja mängimisele. Tegemist on tehnoloogilise rännaklavastusega, põneva osalusteatriga, kus vaataja saab kaasa lüüa just sellisel määral, nagu soovib.

30. mail esietendub VAT Teatri viimaste aastate üks keerukamaid ettevõtmisi „Haihtuv Tallinn“. Rännaklavastus, mis leiab samal ajal aset neljas kohas (Ülemistel, Paljassaarel, Maarjamäel ja Vineeris) ja sisaldab tehnoloogia- ning osalusteatri, linnaekskursiooni ja kollektiivsete filmitalgute elemente, on nõudnud pea poolteist aastat ettevalmistusaega. Tegemist on rahvusvahelise teatriprojekti PLAYON viimase lavastusega – möödunud aastal esietendus sama projekti raames VAT Teatris äärmiselt populaarseks osutunud „Vivaarium“.

„Haihtuva Tallinna“ idee autor ja lavastaja Sander Põldsaar soovib huvilistele näidata Tallinna neid külgi, mis igapäevamüras märkamata jäävad. Põldsaare visioon on lihtne: üheskoos linna tühermaid uudistades saab mõtestada nii linna arenguprotsesse kui sedagi, milline suhe on linnaruumiga igaühel meist.

Igas kohas juhatab teed tegelaskuju, kellel on sündmuspaigaga väga isiklik ja intensiivne suhe. Rännaku jooksul saavad osalejad võtta osa tegevustest ja lahendada lihtsaid filmimisülesandeid. Lavastuse teiseks vaatuseks reisivad kõigi nelja lokatsiooni uudistajad Sakala 3 teatrimajja, et vaadata, milline näeb välja nende jäädvustustest kokku lõigatud film, ühine kunstiteos, mis igal õhtul on täiesti omamoodi.

Rännakul osalemine ei nõua mingeid nutivahendite kasutamise erioskusi. Soovitame jälgida asukohtade kirjeldusi – mõni teekond on füüsiliselt väsitavam kui teine; mõni sündmuspaik on võrdlemisi linlik, teine juhatab otseteed tihnikusse. Avastamisrõõmu pakuvad kõik neli kohta aga ühtmoodi palju.

Neljaks teejuhiks kehastuvad Elina Reinold, Loviise Kapper, Margo Teder ja Meelis Põdersoo. Äpi arendaja on Helena Väinmaa, tekstid pärinevad Mihkel Seedrilt, kostüümid Johanna Tammelt. Näitejuhitööd teeb VAT Teatri kunstiline juht Aare Toikka.

Mais ja juunis mängime vaid kuus etendust, nii et soovitame piletiostuga kiirustada.

Süvasuvelt naastes reisib VAT-i tiim esmalt Hiiumaale, sest Viscosa Kultuuritehases mängitakse 17. augustil VAT Teatri igihaljast koguperelavastust „Pàl-tänava poisid“. Aare Toikka 2004. aasta lavalool on aja jooksul trupp vahetunud. Viscosas astuvad publiku ette Meelis Põdersoo, Marius Pärn, Martin Kõiv ja Mihkel Kabel.

Ükskõik, kas kohtume siin- või sealpool jaanipäeva, soovime kõigile VahVAT suve!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!