Õpilasteaduse paremik kohtus ERM-is

14. apr. 2023 Sirje Pärismaa toimetaja - Kommenteeri artiklit
Teadustööde konkursi parimad. Foto: Johanna Adojaan

11. ja 12. aprillil toimus Eesti Rahva Muuseumis suur õpilaste teadusfestival, kus 91 õpilaste teadustööde riikliku konkursi teise vooru pääsenud põhikooli- ja gümnaasiumiõpilast tutvustasid oma uurimistöid.

Kahepäevases melus, mida saatis tihe huviliste vool, tuli oma teadusteed alustanutel vastata žüriiliikmete küsimustele ja jagada oma uurimuse kohta selgitusi eri vanuses festivalikülalistele.

Krootuse Põhikooli 1. klassi õpilased Tuuli Tamm ja Helean Seeme ning õpetaja Sigrid Mallene.

Üle mitme aasta olid festivalil esindatud ka kõige väiksemad teadlased – algklassiõpilased. Esmakordselt olid teadusfestivalile kutsutud Tartu Ülikooli muuseumi Hullu Teadlase algklasside uurimistööde konkursi parimad. 

Krootuse Põhikooli õpetaja Sigrid Mallene oli oma esimese klassiga koostanud uurimistöö „Maitsete uperpallid“. 

„Olen ka varem oma õpilastega Hullu Teadlase konkursist osa võtnud ja oleme finaali jõudnud,“ rääkis Mallene, kelle üheksast õpilasest lõi projektis kaasa seitse. Tartusse kaasa sai aga ainult neli õpilast, nii nagu näeb ette stendiettekannete korraldus. 

„See tekitas pisaraidki ja pidime tegema konkursi, et valida, kes kaasa saavad,“ lausus õpetaja. Kuid maitsetega katsetamine ja kogu uurimistöö pakkus kokkuvõttes lusti, põnevust ja kasvatas teadmishimu. „Väikestele maalastele tähendavad selline konkurss ja festival väga palju, linnalastel on rohkem valikuvõimalusi,“ sõnas Mallene. „Tore on ka see, et saame Tartus hotellis ööbida. Nad pole varem kodust väljas ööbinud. Loodan südamest, et teadushuvi ja uudishimu jagub neil suuremaks saadeski.“

Festivalil pakuti ka põnevat ja harivat meelelahutust, teadusteatri etendusi, töötube nii õpilastele kui ka õpetajatele-juhendajatele. Parimatele anti üle riiklikud preemiad ja koostööpartnerite auhinnad.


Õpilaste teadustööde konkursi riiklike preemiate laureaadid

Gümnaasiumiastmes

I preemia (1500 €)

 • Leene Pärtel (Hugo Treffneri Gümnaasium) töö „Taimede elurikkus XX sajandi eesti maalikunstis“  eest (juhendaja: Ott Maidre);
 • Elo Joandi (Miina Härma Gümnaasium) töö „Toitumise tuvastamine juuste isotoopanalüüside põhjal: kaasaja ja arheoloogilise materjali juhtumiuuring“ eest (juhendajad: Mari Tõrv, Ester Oras, Holar Sepp ja Helen Semilarski).

II preemia (1100 €)

 • Elin Makkar (Tallinna Saksa Gümnaasium) töö „Ahhaa-elamuse kogemine Tallinna Saksa Gümnaasiumi gümnasistide ja Tartu Ülikooli tudengite näitel“ eest (juhendajad: Jaan Aru ja Anu Tuulmets);
 • Joosep Toom (Miina Härma Gümnaasium) töö „Kui palju rakendavad 10 kõige räägitumat keelt ning nendega võrreldes eesti keel heli kõrguste muutust?“ eest (juhendaja: Hendrik Vija).

III preemia (700 €)

 • Jaagup Kuuskla ja Fred Järv (Nõo Reaalgümnaasium) töö „Püsiva orgaanilise saasteaine trikloropropaani mehhanokeemiline muundamine platform-kemikaaliks Grignardi reaktsioonis” eest (juhendajad: Aivar Vinne, Riina Aav ja Jagadeesh Varma Nallaparaju);
 • Mia Marie Sukles (Tallinna Reaalkool) töö „Inimese papilloomiviiruse vastase vaktsineerituse tase ja sellest keeldumise põhjused kolme Eesti gümnaasiumi näitel ” eest (juhendajad: Tiina Talvi ja Elen Vettus).

Põhikooliastmes

I preemia (1000 €)

 • Laura Veerde (Tartu Luterlik Peetri Kool) töö „Toiduvärvi E102 (tartrasiin) sisalduse määramine limonaadides ja pirnimaitselises siirupis“ eest (juhendaja: Joana Jõgela);
 • Saamuel Palu (Kadrina Keskkool) töö „Viimane okupatsioonieelne Kaitseliidu Peastaabi ülem kolonel August Balder. Elu, tegevus ja perekonnalugu“ eest (juhendajad: Jane Palu ja Evelin Tiiter).

II preemia (800 €)

 • Carolina Mikk (Tallinna Kivimäe Põhikool) töö „Õpilase elu diabeetikuna: teatmik õpilastele ja õpetajatele“ eest (juhendajad: Tiina Mikk ja Kaja Vaikla);
 • Kristjan Liiv Tallinna Reaalkool) töö „Folkloori uurimine tehisintellekti abil kodu ja koduvälise ruumi vanasõnade näitel“ eest (juhendaja Reet Varik).

III preemia (700 €)

 • Rainer Ahi ja Trevor Roger Kuusk (Jüri Gümnaasium) töö „„Investeerimisteemaline õpperakendus ,,Studenx”“ eest (juhendaja: Carolina Remmet);
 • Hanna Elisabet Haav (Tallinna Toomkool) töö „Prügi sorteerimise tähtsus meie ühiskonnas“  eest (juhendaja: Hele-Mai Haav).

Eesti esindajad EL noorte teadlaste konkursil (septembris 2023):

Leene Pärtel (Hugo Treffneri Gümnaasium), Elo Joandi (Miina Härma Gümnaasium) ja Joosep Toom (Miina Härma Gümnaasium).

Eduka juhendamise eest auhinnati I preemia pälvinud tööde juhendajaid (1700 €):

 • Ott Maidre (Hugo Treffneri Gümnaasium) Leene Pärteli töö juhendamise eest;
 • Mari Tõrv (Tartu Ülikool), Ester Oras (Tartu Ülikool), Holar Sepp (Tartu Ülikool) ja Helen Semilarski (Miina Härma Gümnaasium) Elo Joandi töö juhendamise eest;
 • Joana Jõgela (Tartu Luterlik Peetri Kool) Laura Veerde töö juhendamise eest;
 • Jane Palu (Rakvere Linnavalitsus) ja Evelin Tiiter (Kadrina Keskkool) Saamuel Palu töö juhendamise eest.

Kogu preemiasaajate loetelu leiab Eesti Teadusagentuuri veebist:

https://etag.ee/wp-content/uploads/2023/04/2023_Opilaste-konkurss_K6ik-tulemused.pdf


Loe ka: Agu Laisk: meeldisid tööd, kus õpilase isiksus välja tuleb


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!