Täna algab rahvusvaheline teatrifestival NAKS esmakordselt veebi teel

20. okt. 2021 ASSITEJ Eesti keskus - Kommenteeri artiklit
Festivalil saab näha ka Teatri Kodu laulude ja nukkudega fantaasiamängu „MINA!“. Foto: Mana Kaasik

Tänasest kuni oktoobrikuu lõpuni on võimalus osa saada noortele vaatajatele, õpetajatele ja teatriprofessionaalidele suunatud teatrifestivalist NAKS esimest korda veebi teel. Festival toob vaatajateni uudseid ja mitmekülgseid lavastusi kodu- ja välismaalt ning räägib laiemalt lastekultuuri puudutavatel olulistel teemadel.

18.‒31. oktoobrini näeb festivali kodulehel kuut spetsiaalselt festivali jaoks salvestatud teatrilavastust Eestist ning lisaks kahte välislavastust Soomest ja Kanadast. 18.‒22. oktoobrini toimuvad arutelud lavastajate ja teatripedagoogidega ning 21. oktoobril kuuleb lastekultuuri veebiseminaril kõnelemas oma ala parimaid asjatundjaid teemal „Kuidas lugeda kunsti?“. Festivali avanädala lõpus, 22. oktoobri hommikul näeb eesti noori lugemas prantsuse noortenäidendit „Tüli“ ning laupäeva lõunapoolikut saab veeta laste ööülikooli seltsis koos armastatud muusiku Kadri Voorandiga. Kogu programm on järelvaadatav 31. oktoobrini. Festival on kõikidele vaatajatele tasuta.

Festivalil osalevate teatrite seas on Eesti Noorsooteater, Piip ja Tuut Teater, Miksteater, Tartu Mänguasjamuuseumi Teatri Kodu, Oma Lava, Teatri- ja Muusikamuuseum, Improteater IMPEERIUM, Soome kaasaegne tsirkus Ilmatila ning Kanada füüsiline teater Productions Y2D. Etendused on mõeldud teatrihuvilistele alates kõige pisematest kuni vanavanemateni välja. Aruteludes käsitletakse teemasid nagu lasteteatri keeled ja universaalsus, sõnamängud ning luuleteater lastele, füüsiline ja visuaalne kaasaegne teater ning kooliteater ja muinasjutud ‒ kellele ja miks?

Lastekultuuri seminaril avatakse kunsti tegemise, kogemise ja mõtestamise tagamaid. Kõnelevad nii teatri-, muusika-, kujutava kunsti, tantsu- ja filmivaldkonna praktikud kui ka pedagoogid ja psühholoogid: Suzanne Osten Rootsist, Sasha Pepeljajev Venemaalt, Rein Agur, Timo Steiner, Jan Kaus, Karmo Mende, Eva Kalbus, Rita Rätsepp, Anu Aun, Anne Kleinberg, Helena Maria Reisner, Helena Pihel ja Indrek Lillemägi. Päeva juhib riigikogu ja ASSITEJ Eesti keskuse liige Eduard Odinets. Seminaril on sünkroontõlge. Õhtu lõpetab Improteater IMPEERIUMi live-etendus.

Koostöös Prantsuse Instituudiga Eestis ning Eesti Teatri Agentuuriga toimub esmakordselt noortenäidendi „Tüli“ (“La dispute”, 2019) avalik ettelugemine noorte näitlejate ja õpilaste esituses. „Tüli“ on kirjutatud vestluste põhjal 8-aastaste lastega, kelle vanemad on lahutatud. Oliver Reimanni lavastatud lugemisele järgneb vestlus autoriga (Mohamed El Khatibi), mida veab dramaturg Priit Põldma.

NAKS festivali üks peakorraldajatest ja ASSITEJ Eesti keskuse juhatuse liige Marek Demjanov on kommenteerinud festivali järgmiselt: „ASSITEJ Eesti keskus on festivali korraldanud juba üle kümne korra. Meie eesmärk on anda väike ülevaade lastele ja noortele tehtavast teatrist nii Eestis kui välismaal. Viimasel ajal on festival laienenud ning oleme sealhulgas korraldanud ka seminari, kus räägime põletavatel teemadel ühiskonnas, mis puudutab lastele ja noortele tehtavat teatrit.“

Etenduste ja ülejäänud programmi nägemiseks on vaja registreerida end www.naksfestival.ee lehel. Kõik etendused on vabalt vaadatavad alates 18. kuni 31. oktoobrini. Arutelud toimuvad 18.‒22. oktoobril reaalajas Zoomi vahendusel.

Rohkem informatsiooni www.naksfestival.ee ja www.assitej.ee.

Festivali toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvakultuuri Keskus, Tallinna Haridusamet ja Prantsuse Instituut Eestis.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!