ITL-i Ustus Aguri stipendiumi saaja teab, kuidas viirused tehisintellekti abil inimkonna kasuks tööle panna

26. nov. 2021 HARNO - Kommenteeri artiklit
ITL-i tegevjuht Doris Põld, stipendiaat Tõnis Laasfeld ja ITL-i juhatuse Liige Ivo Lasn. Foto: Joanna Jõhvikas

Eile, 25. novembril, kuulutas Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit (ITL) välja Ustus Aguri nimelise 3000 euro suuruse stipendiumi saaja. Tunnustuse pälvis Tõnis Laasfeld, Tartu Ülikooli keemia õppekava doktorant, kelle doktoritöö teema on „GPCR-ide toimemehhanismi uurimine mikroskoopiapiltide analüüsi ning süsteemibioloogia meetodite rakendamise abil“. Tõnis Laasfeldi doktoritöö juhendajad on Ago Rinken ja Leopold Parts Tartu Ülikoolist.

Tõnis Laasfeld ühendab oma uurimistöös biokeemia ja infotehnoloogia. Ta on välja töötanud masinnägemist kasutava Apareciumi-nimelise tarkvara, mille abil on võimalik uurida kõikvõimalikke retseptoritega seotud protsesse. Retseptorid ise on ühed olulisemad valgud meie kehas, mille abil inimesed näevad, tunnevad maitset ja kogevad emotsioone.

Tarkvara Aparecium võimaldab jälgida bioloogilisi protsesse, alustades sellest, kuidas ravimid molekulaarsel tasemel retseptoritega reageerivad kuni viirusliku nakkusprotsessideni. Praeguseks on tarkvara tänu universaalsusele ja lihtsusele kasutatud juba ligi kümne muu retseptori või bioloogilise süsteemi uurimisel, mis on seotud sõltuvushaiguste, depressiooni, ajukasvajate, söömishäirete, mälu, neurodegeneratiivsete haiguste, südametöö ja alkoholismiga.

Tõnis Laasfeld toob välja, et tarkvaraarendus võiks olla täiesti loomulik osa Eesti keemiateadusest: „Loodan, et minu doktoritöö on ka eeskujuks tulevastele doktorantidele, kes näevad interdistsiplinaarse lähenemise ja IKT tähtsust keemias ning loodusteadustes üldisemalt.“

ITL-i juhatuse liige Ivo Lasn lisab, et Laasfeldi doktoritöös on tehisintellekti võimalused nutikalt rakendatud väga aktuaalse probleemi lahendamiseks pandeemiakriisis. „Võimalus panustada oma teadustöö raames loodud meetodi abil ravimite efektiivsemasse arendamisse aitab noorel teadlasel näha oma töö praktilist väljundit. Töö käigus loodud tarkvara on liidestatud mitmesuguste süsteemibioloogia tarkvaradega ning mõeldud teadlastele ja üliõpilastele lihtsustamaks neil bioloogiliste ja biokeemiliste süsteemide uurimist ja mudelite loomist. Tema kogemuse põhjal saame kindlalt öelda, et valdkondade-ülene koostöö on muutunud elementaarseks.“

Eritunnustusena antakse haridus- ja noorteameti koordineeritud IT Akadeemia programmis välja kaks 750 euro suurust stipendiumi, mille saajad on Reet Kasepalu, Tallinna Ülikooli Haridusteaduste instituudi kasvatusteaduste doktorant, ja Pankaj Chejara, sama ülikooli haridustehnoloogia keskuse doktorant. Reet Kasepalu ja Pankaj Chejara uurivad, kuidas saaks õpetajaid koostööpõhise õppe läbiviimise ajal toetada, kasutades multimodaalset õpianalüütikat ja tehisintellekti.

ITL-i Ustus Aguri nimeline stipendium on mõeldud toetama avalik-õigusliku ülikooli doktorante, kelle doktoritöö teema on seotud kitsamalt info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) valdkonnaga või käsitleb laiemalt IKT kasutamist teises valdkonnas. Stipendiumiga tunnustatakse ühtlasi Ustus Aguri silmapaistvat panust Eesti ühiskonna arengusse. ITL annab seda välja koostöös HARNO koordineeritava IT Akadeemia programmiga. Stipendiumit antakse välja 2003. aastast.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!